Strony

wtorek, 7 lutego 2023

Dlaczego we krwi pojawia się cukier? Pomiar glikemii- czy to cukrzyca?

Cukier we krwi pojawia się z dwóch głównych źródeł:
1. Węglowodany pochodzące z żywności, która ma duży wpływ na poziom cukru we krwi. Dlatego ważne jest właściwe odżywianie i posiadanie wiedzy, jak żywność wpływa na wartości cukru we krwi. Związane jest to z trawieniem różnych węglowodanów. Węglowodany złożone, np. pieczywo pełnoziarniste, bardziej są przyjazne dla naszego organizmu, bo są przetwarzane na cukry proste, które wchłaniane są powoli i to powoduje małe skoki cukru we krwi.
Węglowodany pochodzące z cukru (słodycze, różne przetwory z dodatkiem cukru, słodzone napoje itd.), wchłaniające się szybko, powodujące gwałtowny wzrost glukozy we krwi.
2. Drugie źródło to nasz organizm, który sam wytwarza glukozę i magazynuje w wątrobie glikogen (wielocukier). W przypadku spadku stężenia glukozy, wątroba rozkłada zapasy glikogenu, tworząc z niego cukier.

Jak stwierdzić czy mamy cukrzycę?
W celu określenia poziomu glikemii należy poznać ilość glukozy w danej ilości krwi, która podawana jest dwóch jednostkach:
a) mmol/l (milimol na litr),
b) mg/dl (miligram na decylitr).
W laboratoriach używane wartości są zamiennie, ale można samemu przeliczyć ilość glukozy określonej w mmol/l na mg/dl i odwrotnie. Jest to bardzo proste, 1 mmol/l odpowiada 18 mg/dl. Gdy mamy wynik poziomu cukru 70 mg/dl, to podzielimy go przez 18 i uzyskamy dane w mmol/l — zaokrągleniu jest to 3,9 mmol/l.

W celu stwierdzenia, że mamy cukrzycę trzeba wykonać trzy podstawowe pomiary.
1. Pomiar glikemii — normy dla osób zdrowych:
a) glikemia na czczo 70 — 99 mg/dl (3,9 — 5,5 mmol/l) - cukier w normie,
b) glikemia 2 godziny po posiłku do 140 mg/dl (7,8 mmol/l),
c) glikemia przygodna do 200 mg/dl (11 mmol/l) - pomiar poziomu cukru we krwi pobranej o dowolnej porze dnia, bez względu, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku.

Spotkałem się z treściami, że obowiązują inne normy u dzieci i osób starszych. Dla starszych osób (nie znalazłem, ile lat ma mieć starsza/y) cukier na czczo ma zawierać się w przedziale 80-140 mg/dl, a po posiłku nie przekraczać 180 mg/dl. Dzieci powinny mieć glukozę na czczo w przedziale 70-100 mg/dl.

2. Doustny test obciążenia glukozą
Najpierw mierzy się stężenie cukru we krwi na czczo. Po pierwszym pomiarze wypija roztwór 75 g czystej glukozy i po 2 godzinach ponownie określa się poziom cukru we krwi. Stężenie glukozy od 140 do 199 mg/dl oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy — jest to stan przedcukrzycowym. Wynik powyżej 199 mg/dl wskazuje, że mamy cukrzycę.

Zmierzenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HB1AC)
Jest to parametr, który określa nam, czy cukrzyca jest wyrównana (czy poziomy glukozy we krwi utrzymują się w prawidłowym przedziale) oraz jakie istnieje ryzyko wystąpienia powikłań.
a) 5,7% – 6,1% – norma dla osób zdrowych,
b) powyżej 6,1%- zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy,
c) powyżej 7% obserwuje się u chorych ze źle kontrolowaną lub nieleczoną cukrzycą.

poniedziałek, 6 lutego 2023

Naturalne sposoby wspomagające leczenie cukrzycy

Zioła i przyprawy mogą pomagać przy problemach z podwyższonym poziomie krwi.
Jak podają badania zioło i przyprawa z kozieradki może obniżyć poziom cukru o ok. 20% we krwi, ale musi być stosowana systematycznie.

nasiona kozieradki

Oprócz regularnego zażywania kozieradki bardzo ważny jest sposób jej podawania. Podobnie jak nasiona lnu, namoczone w gorącej wodzie spożywamy na czczo. Jeżeli bierzemy lekarstwa przeciwcukrzycowe, należy skontrolować czy w połączeniu z kozieradką nie następuje duży spadek poziomu cukru.

Właściwości kozieradki pospolitej (kozieradki lekarskiej)
Nasiona kozieradki zawierają w sobie szereg witamin: witaminę A, witaminę B6, witaminę C, witaminę PP, kwas foliowy oraz cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Nie brakuje im związków eterycznych, flawonoidów, kumaryny oraz tłuszczy i białek roślinnych. Mają dużą ilość, tłuszczów i białek roślinnych.
Kozieradka podobnie jak i siemię lniane posiada dużo substancji śluzowatych (śluz polisacharydowy — wielocukry, cukry złożone) nierozpuszczalne w wodzie.

Inne właściwości kozieradki to:
działanie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicze, żółciopędne, rozkurczowe, wspomagające pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu oraz podobno ogranicza powstawanie nowotworów, np.raka piersi, prostaty.
W aptekach i sklepach zielarskich są gotowe suplementy w formie tabletek oraz susz, z którego samodzielnie zrobimy naparów. Oczywiście tak samo, jak i z innymi sposobami pomagania sobie w chorobie, tak i z kozieradką, należy to wcześniej uzgodnić lekarzem (zwłaszcza osoby chore przewlekle).

Cynamon — przyprawa dodawana do szarlotki i innych ciast ma właściwości o działaniu pomagającym przy kłopotach z cukrzycą oraz przy stanie przedcukrzycowym, bo spowalnia uwalnianie cukru do krwiobiegu. Cynamon obniża poziom lipidów i ciśnienie krwi oraz zmniejsza wchłaniania glukozy w jelicie cienkim. Cynamon ma bardzo dużo antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki.

cynamon cejloński
Dzięki olejkom eterycznym działa antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo i przeciwutleniająco wzmacniając odporność organizmu. Grzyby Candida boją się tych olejków eterycznych w początkowej fazie zwiększonego ich namnażania się, ale bez przesady. Wiemy przecież, jak ciężko jest wygrać z grzybicą. Jest stosowany przy wielu innych problemach zdrowotnych, a my tu nie o tym.

Cynamon kasja tak jak i inne suplementy, zioła oraz przyprawy trzeba stosować z umiarem. Cynamon kasja zawiera dużo kumaryn i w większych dawkach stwarza zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz stany alergiczne.
Cynamon cejloński „prawdziwy cynamon” jest bezpieczniejszym, bo występują w nim śladowe ilości kumaryny, ale nie działa obniżająco na poziom cukru.
Dzienne norma spożycia cynamonu nie powinno przekraczać 6 g. Cynamon możemy dodawać kawy, herbaty, owsianki.

poniedziałek, 30 stycznia 2023

Nadciśnienie tętnicze i nieprawdziwa wiedza

Nadciśnienia nie trzeba leczyć
Nieprawda
Podwyższone ciśnienie w początkowej fazie choroby może zostać przez nas niezauważone, bo objawy mogą być znikome. Jednak z upływem czasu podniesione ciśnienie może powodować bezsenność, duszność (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym), bóle i zawroty głowy, ucisk głowy, nerwowość, zwiększona potliwość ciała, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, krwawienie z nosa, które obrona organizmu przed wysokim ciśnieniem krwi, nieprzyjemne uczucie bicia serca (kołataniem), pogorszenie widzenia.
Nie leczone nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne, uszkadza mózg, nerki, oczy, serce, skraca życie.

Nadciśnienia nie da się wyleczyć
Nieprawda
Nadciśnienie wtórne jest możliwe do wyleczenia (usunięcie przyczyny powodującej choroby). Nadciśnienia pierwotnego leczenie nie usuwa, ale obniża ciśnienie tętnicze do prawidłowych wartości, co zmniejsza ryzyko powikłań.

Prawidłowe RR skurczowe równa się 100 + wiek
Nieprawda
Co prawda ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem, ale norma ciśnienia skurczowego (poniżej 140mmHg) obowiązuje wszystkich dorosłych bez względu na wiek.

Rozkurczowe ciśnienie (to drugie) jest ważniejsze niż pierwszy parametr
Nieprawda
Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe są jednakowo bardzo ważne. Ważna jest też różnica między nimi.

Można odstawić leki po unormowaniu ciśnienia
Nieprawda
Nadciśnienie pierwotne jest chorobą na całe życie. Jeżeli mamy już unormowane ciśnienie się, to nie znaczy, że choroba ustąpiła. To leki mają takie działanie, których odstawienie spowoduje ponowny wzrost ciśnienia.

Organizm w czasie dłuższego przyjmowania leków od nadciśnienia przyzwyczaja się do nich
Nieprawda
Dostępne obecnie leki można stosować całymi latami, bez ryzyka uodpornienia się organizmu na nie. Mogą być takie sytuacje związane z postępującą choroby, że trzeba będzie zastosować kolejne inne leki.

Ciśnienie należy mierzyć tylko na lewej ręce
Nieprawda
Ciśnienie można mierzyć na lewej, jak i na prawej ręce.

Ciśnienie atmosferyczne ma duży wpływ wysokość ciśnienia tętniczego
Nieprawda
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartości ciśnienia krwi jest bardzo mały. Trochę większy wpływ na ciśnienie ma temperatura powietrza. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na nasze ogólne samopoczucie, ale nie jest to nic związane z ciśnieniem krwi.

Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy
Nieprawda
Kawa i inne używki mogą podnieść znacznie wartość ciśnienia tętniczego tylko przy wypiciu dużej jej ilości. Wypicie dziennie dwóch filiżanek kawy nie spowoduje nagłych skoków ciśnienia.

Ość w gardle. Co zrobić?

Co zrobić gdy ość z ryby utknie w gardle? na INTERIA.TV . Jeśli ość z ryby utknie w gardle, ważne jest, aby zachować spokój i postępować z...