Nadciśnienia nie trzeba leczyć
Nieprawda
Podwyższone ciśnienie w początkowej fazie choroby może zostać przez nas niezauważone, bo objawy mogą być znikome.
Jednak z upływem czasu podniesione ciśnienie może powodować bezsenność, duszność (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym), bóle i zawroty głowy, ucisk głowy, nerwowość, zwiększona potliwość ciała, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, krwawienie z nosa, które obrona organizmu przed wysokim ciśnieniem krwi, nieprzyjemne uczucie bicia serca (kołataniem), pogorszenie widzenia.
Nie leczone nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne, uszkadza mózg, nerki, oczy, serce, skraca życie.
Nadciśnienia nie da się wyleczyć
Nieprawda
Nadciśnienie wtórne jest możliwe do wyleczenia (usunięcie przyczyny powodującej choroby). Nadciśnienia pierwotnego leczenie nie usuwa, ale obniża ciśnienie tętnicze do prawidłowych wartości, co zmniejsza ryzyko powikłań.
Prawidłowe RR skurczowe równa się 100 + wiek
Nieprawda
Co prawda ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem, ale norma ciśnienia skurczowego (poniżej 140mmHg) obowiązuje wszystkich dorosłych bez względu na wiek.
Rozkurczowe ciśnienie (to drugie) jest ważniejsze niż pierwszy parametr
Nieprawda
Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe są jednakowo bardzo ważne. Ważna jest też różnica między nimi.
Można odstawić leki po unormowaniu ciśnienia
Nieprawda
Nadciśnienie pierwotne jest chorobą na całe życie. Jeżeli mamy już unormowane ciśnienie się, to nie znaczy, że choroba ustąpiła. To leki mają takie działanie, których odstawienie spowoduje ponowny wzrost ciśnienia.
Organizm w czasie dłuższego przyjmowania leków od nadciśnienia przyzwyczaja się do nich
Nieprawda
Dostępne obecnie leki można stosować całymi latami, bez ryzyka uodpornienia się organizmu na nie. Mogą być takie sytuacje związane z postępującą choroby, że trzeba będzie zastosować kolejne inne leki.
Ciśnienie należy mierzyć tylko na lewej ręce
Nieprawda
Ciśnienie można mierzyć na lewej, jak i na prawej ręce.
Ciśnienie atmosferyczne ma duży wpływ wysokość ciśnienia tętniczego
Nieprawda
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartości ciśnienia krwi jest bardzo mały. Trochę większy wpływ na ciśnienie ma temperatura powietrza. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na nasze ogólne samopoczucie, ale nie jest to nic związane z ciśnieniem krwi.
Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy
Nieprawda
Kawa i inne używki mogą podnieść znacznie wartość ciśnienia tętniczego tylko przy wypiciu dużej jej ilości. Wypicie dziennie dwóch filiżanek kawy nie spowoduje nagłych skoków ciśnienia.
Te informacje nie mają na celu udzielania porad medycznych. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne skutki wykorzystania tych informacji.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Ość w gardle. Co zrobić?
Co zrobić gdy ość z ryby utknie w gardle? na INTERIA.TV . Jeśli ość z ryby utknie w gardle, ważne jest, aby zachować spokój i postępować z...
-
Cukier we krwi pojawia się z dwóch głównych źródeł: 1. Węglowodany pochodzące z żywności , która ma duży wpływ na poziom cukru we krwi. Dla...
-
NAWIGACJA 👉 Astygmatyzm Jaskra Korekcja wzroku Krótkowzroczność (krótkowidz) Nadwzroczność (dalekowidz) Starczowzroc...
-
Nadciśnienia nie trzeba leczyć Nieprawda Podwyższone ciśnienie w początkowej fazie choroby może zostać przez nas niezauważone, bo objawy mo...