Strony

wtorek, 7 lutego 2023

Dlaczego we krwi pojawia si臋 cukier? Pomiar glikemii- czy to cukrzyca?

Cukier we krwi pojawia si臋 z dw贸ch g艂贸wnych 藕r贸de艂:
1. W臋glowodany pochodz膮ce z 偶ywno艣ci, kt贸ra ma du偶y wp艂yw na poziom cukru we krwi. Dlatego wa偶ne jest w艂a艣ciwe od偶ywianie i posiadanie wiedzy, jak 偶ywno艣膰 wp艂ywa na warto艣ci cukru we krwi. Zwi膮zane jest to z trawieniem r贸偶nych w臋glowodan贸w. W臋glowodany z艂o偶one, np. pieczywo pe艂noziarniste, bardziej s膮 przyjazne dla naszego organizmu, bo s膮 przetwarzane na cukry proste, kt贸re wch艂aniane s膮 powoli i to powoduje ma艂e skoki cukru we krwi.
W臋glowodany pochodz膮ce z cukru (s艂odycze, r贸偶ne przetwory z dodatkiem cukru, s艂odzone napoje itd.), wch艂aniaj膮ce si臋 szybko, powoduj膮ce gwa艂towny wzrost glukozy we krwi.
2. Drugie 藕r贸d艂o to nasz organizm, kt贸ry sam wytwarza glukoz臋 i magazynuje w w膮trobie glikogen (wielocukier). W przypadku spadku st臋偶enia glukozy, w膮troba rozk艂ada zapasy glikogenu, tworz膮c z niego cukier.

Jak stwierdzi膰 czy mamy cukrzyc臋?
W celu okre艣lenia poziomu glikemii nale偶y pozna膰 ilo艣膰 glukozy w danej ilo艣ci krwi, kt贸ra podawana jest dw贸ch jednostkach:
a) mmol/l (milimol na litr),
b) mg/dl (miligram na decylitr).
W laboratoriach u偶ywane warto艣ci s膮 zamiennie, ale mo偶na samemu przeliczy膰 ilo艣膰 glukozy okre艣lonej w mmol/l na mg/dl i odwrotnie. Jest to bardzo proste, 1 mmol/l odpowiada 18 mg/dl. Gdy mamy wynik poziomu cukru 70 mg/dl, to podzielimy go przez 18 i uzyskamy dane w mmol/l — zaokr膮gleniu jest to 3,9 mmol/l.

W celu stwierdzenia, 偶e mamy cukrzyc臋 trzeba wykona膰 trzy podstawowe pomiary.
1. Pomiar glikemii — normy dla os贸b zdrowych:
a) glikemia na czczo 70 — 99 mg/dl (3,9 — 5,5 mmol/l) - cukier w normie,
b) glikemia 2 godziny po posi艂ku do 140 mg/dl (7,8 mmol/l),
c) glikemia przygodna do 200 mg/dl (11 mmol/l) - pomiar poziomu cukru we krwi pobranej o dowolnej porze dnia, bez wzgl臋du, jaki czas up艂yn膮艂 od ostatniego posi艂ku.

Spotka艂em si臋 z tre艣ciami, 偶e obowi膮zuj膮 inne normy u dzieci i os贸b starszych. Dla starszych os贸b (nie znalaz艂em, ile lat ma mie膰 starsza/y) cukier na czczo ma zawiera膰 si臋 w przedziale 80-140 mg/dl, a po posi艂ku nie przekracza膰 180 mg/dl. Dzieci powinny mie膰 glukoz臋 na czczo w przedziale 70-100 mg/dl.

2. Doustny test obci膮偶enia glukoz膮
Najpierw mierzy si臋 st臋偶enie cukru we krwi na czczo. Po pierwszym pomiarze wypija roztw贸r 75 g czystej glukozy i po 2 godzinach ponownie okre艣la si臋 poziom cukru we krwi. St臋偶enie glukozy od 140 do 199 mg/dl oznacza nieprawid艂ow膮 tolerancj臋 glukozy — jest to stan przedcukrzycowym. Wynik powy偶ej 199 mg/dl wskazuje, 偶e mamy cukrzyc臋.

Zmierzenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HB1AC)
Jest to parametr, kt贸ry okre艣la nam, czy cukrzyca jest wyr贸wnana (czy poziomy glukozy we krwi utrzymuj膮 si臋 w prawid艂owym przedziale) oraz jakie istnieje ryzyko wyst膮pienia powik艂a艅.
a) 5,7% – 6,1% – norma dla os贸b zdrowych,
b) powy偶ej 6,1%- zwi臋kszone ryzyko rozwoju cukrzycy,
c) powy偶ej 7% obserwuje si臋 u chorych ze 藕le kontrolowan膮 lub nieleczon膮 cukrzyc膮.

poniedzia艂ek, 6 lutego 2023

Naturalne sposoby wspomagaj膮ce leczenie cukrzycy

Zio艂a i przyprawy mog膮 pomaga膰 przy problemach z podwy偶szonym poziomie krwi.
Jak podaj膮 badania zio艂o i przyprawa z kozieradki mo偶e obni偶y膰 poziom cukru o ok. 20% we krwi, ale musi by膰 stosowana systematycznie.

nasiona kozieradki
Opr贸cz regularnego za偶ywania kozieradki bardzo wa偶ny jest spos贸b jej podawania. Podobnie jak nasiona lnu, namoczone w gor膮cej wodzie spo偶ywamy na czczo. Je偶eli bierzemy lekarstwa przeciwcukrzycowe, nale偶y skontrolowa膰 czy w po艂膮czeniu z kozieradk膮 nie nast臋puje du偶y spadek poziomu cukru.

W艂a艣ciwo艣ci kozieradki pospolitej (kozieradki lekarskiej)
Nasiona kozieradki zawieraj膮 w sobie szereg witamin: witamin臋 A, witamin臋 B6, witamin臋 C, witamin臋 PP, kwas foliowy oraz cynk, fosfor, magnez, potas, s贸d, wap艅 i 偶elazo. Nie brakuje im zwi膮zk贸w eterycznych, flawonoid贸w, kumaryny oraz t艂uszczy i bia艂ek ro艣linnych. Maj膮 du偶膮 ilo艣膰, t艂uszcz贸w i bia艂ek ro艣linnych.
Kozieradka podobnie jak i siemi臋 lniane posiada du偶o substancji 艣luzowatych (艣luz polisacharydowy — wielocukry, cukry z艂o偶one) nierozpuszczalne w wodzie.

Inne w艂a艣ciwo艣ci kozieradki to:
dzia艂anie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicze, 偶贸艂ciop臋dne, rozkurczowe, wspomagaj膮ce prac臋 w膮troby, obni偶a poziom cholesterolu oraz podobno ogranicza powstawanie nowotwor贸w, np.raka piersi, prostaty.
W aptekach i sklepach zielarskich s膮 gotowe suplementy w formie tabletek oraz susz, z kt贸rego samodzielnie zrobimy napar贸w. Oczywi艣cie tak samo, jak i z innymi sposobami pomagania sobie w chorobie, tak i z kozieradk膮, nale偶y to wcze艣niej uzgodni膰 lekarzem (zw艂aszcza osoby chore przewlekle).

Cynamon — przyprawa dodawana do szarlotki i innych ciast ma w艂a艣ciwo艣ci o dzia艂aniu pomagaj膮cym przy k艂opotach z cukrzyc膮 oraz przy stanie przedcukrzycowym, bo spowalnia uwalnianie cukru do krwiobiegu. Cynamon obni偶a poziom lipid贸w i ci艣nienie krwi oraz zmniejsza wch艂aniania glukozy w jelicie cienkim. Cynamon ma bardzo du偶o antyoksydant贸w, kt贸re neutralizuj膮 wolne rodniki.

cynamon cejlo艅ski
Dzi臋ki olejkom eterycznym dzia艂a antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo i przeciwutleniaj膮co wzmacniaj膮c odporno艣膰 organizmu. Grzyby Candida boj膮 si臋 tych olejk贸w eterycznych w pocz膮tkowej fazie zwi臋kszonego ich namna偶ania si臋, ale bez przesady. Wiemy przecie偶, jak ci臋偶ko jest wygra膰 z grzybic膮. Jest stosowany przy wielu innych problemach zdrowotnych, a my tu nie o tym.

Cynamon kasja tak jak i inne suplementy, zio艂a oraz przyprawy trzeba stosowa膰 z umiarem. Cynamon kasja zawiera du偶o kumaryn i w wi臋kszych dawkach stwarza zaburzenia 偶o艂膮dkowo-jelitowe oraz stany alergiczne.
Cynamon cejlo艅ski „prawdziwy cynamon” jest bezpieczniejszym, bo wyst臋puj膮 w nim 艣ladowe ilo艣ci kumaryny, ale nie dzia艂a obni偶aj膮co na poziom cukru.
Dzienne norma spo偶ycia cynamonu nie powinno przekracza膰 6 g. Cynamon mo偶emy dodawa膰 kawy, herbaty, owsianki.

Dlaczego we krwi pojawia si臋 cukier? Pomiar glikemii- czy to cukrzyca?

Cukier we krwi pojawia si臋 z dw贸ch g艂贸wnych 藕r贸de艂: 1. W臋glowodany pochodz膮ce z 偶ywno艣ci , kt贸ra ma du偶y wp艂yw na poziom cukru we krwi. Dla...