Te informacje nie maj膮 na celu udzielania porad medycznych. Nie ponosimy odpowiedzialno艣ci za ewentualne skutki wykorzystania tych informacji.
poniedzia艂ek, 31 stycznia 2022
Usuwanie znamion
Rodzaje znamion barwnikowych:
Znamiona atypowe – charakteryzuj膮 si臋 nier贸wnomiernym zabarwieniem oraz nieregularnym kszta艂tem i przewa偶nie wyst臋puj膮 w kolorze ciemnobr膮zowym. Znamiona te s膮 o podwy偶szonym zagro偶eniu i nale偶y zbada膰 je pod k膮tem obecno艣ci kom贸rek z艂o艣liwych.
Znami臋 Clarka – nieszkodliwe zmiany sk贸rne o 艣rednicy nie wi臋kszej ni偶 1 cm o zabarwieniu jasno lub ciemnobr膮zowym. Rzadko wyst臋puj膮 na twarzy, przewa偶nie wyst臋puj膮 w okolicach tu艂owia i ko艅czyn.
Znami臋 Spitz – nieszkodliwe znami臋 barwnikowe, kt贸re przewa偶nie wyst臋puje u dzieci oraz m艂odzie偶y. Wyst臋puje jako r贸偶owy lub jasnobr膮zowy wykwit o g艂adkiej strukturze, najcz臋艣ciej w obr臋bie twarzy.
Znami臋 wrodzone – przewa偶nie pojawia si臋 we wczesnym dzieci艅stwie lub rodzimy si臋 ju偶 z takim znamionem - nie s膮 z艂o艣liwe. S膮 o r贸偶nych barwach i z wiekiem rosn膮, osi膮gaj膮c 艣rednic臋 nawet kilkunastu cm.
Znami臋 Suttona – wykwit o regularnym kszta艂tem oraz jasn膮 obw贸dk膮 dooko艂a.
Znami臋 b艂臋kitne – zmiana sk贸rna o charakterystycznym b艂臋kitnym lub sinym zabarwieniu w postaci twardego guzka.
Chirurgiczne usuwanie znamion sk贸rnych to jedna z dw贸ch metod pozbywania si臋 znamion. Znami臋 sk贸rne usuwamy, gdy jest du偶e lub przeszkadza. Zabieg chirurgicznego usuwania znamion sk贸rnych polega na miejscowym znieczuleniu oraz wyci臋ciu przy pomocy skalpela zmiany razem z niewielkim zapasem sk贸ry wok贸艂. Chirurgiczne zabieg ma zasadnicz膮 przewag臋 nad laserowym, bo umo偶liwia pobranie nieprzekszta艂conej pr贸bki materia艂u do bada艅 histopatologicznych (czy zmiana sk贸rna by艂a 艂agodna czy z艂o艣liwa).
Laserowe usuwanie znamion to nowoczesna technologia, ale przed zabiegiem trzeba zbada膰 znami臋 pod k膮tem z艂o艣liwo艣ci. Laserowy zabieg usuwania znamion uniemo偶liwia pobranie materia艂u do bada艅 histopatologicznych po zabiegu. Laserowe usuwanie znamion sk贸rnych polega na napromieniowaniu wskazanego miejsca wi膮zk膮 艣wiat艂a laserowego.
niedziela, 30 stycznia 2022
呕ylaki
呕ylaki opr贸cz z艂ego wygl膮du n贸g, powoduj膮 r贸wnie偶 problemy zdrowotne. G艂贸wn膮 przyczyn膮 偶ylak贸w s膮 uszkodzone zastawki w 偶y艂ach. Czysta, natleniona krew pompowana jest przez serce do r贸偶nych narz膮d贸w. W pozycji stoj膮cej bez wysi艂ku dociera do naszych st贸p, ale z powrotem ma ju偶 pod g贸rk臋. W tej powrotnej drodze pomagaj膮 jej zastawki (takie zawory), kt贸re otwieraj膮 si臋, gdy krew p艂ynie do g贸ry i zamykaj膮 si臋, gdy krew pr贸buje opa艣膰.
Gdy te zastawki s膮 niesprawne, krew cofa si臋 i w pewnych odcinkach 偶y艂 gromadzi si臋. Uszkodzenia tych zastawek u kobiet cz臋sto dochodzi w czasie ci膮偶y. Powoduje to wzrost ci艣nienia, co przyczynia si臋 do poszerzenia 偶y艂, powstanie miejscowych wypuk艂o艣ci, kt贸re czasami p臋kaj膮 - to s膮 w艂a艣nie 偶ylaki. Gdy na nogach pojawi膮 si臋 niebieskie guzki, oznacza to ju偶 zaawansowan膮 chorob臋. Zanim si臋 pojawi膮, otrzymujemy r贸偶ne sygna艂y ostrzegawcze: obrz臋ki st贸p, uczucie ci臋偶ko艣ci n贸g, skurcze nocne 艂ydek itp.Je偶eli zauwa偶ymy takie dolegliwo艣ci, to udajmy si臋 do lekarza. W pocz膮tkowej fazie (kiedy nie wida膰 zgrubie艅) mo偶na zapobiec powstaniu 偶ylak贸w. W tej pocz膮tkowej fazie choroby wystarczy zmiana trybu 偶ycia na aktywny oraz leczenie prefencyjne (kuracja farmakologiczna, terapia uciskowa - banda偶e, opaski, rajstopy lub po艅czochy obciskaj膮ce).
Je偶eli w por臋 nie rozpoczniemy leczenia, problem b臋dzie narasta膰. 呕ylaki zaczn膮 bole膰, obrz臋ki nie b臋d膮 ust臋powa膰, sk贸ra na nodze stanie si臋 cie艅sza, zacznie si臋 艂uszczy膰 i p臋ka膰. W tym stadium 偶ylaki mog膮 by膰 tylko chirurgicznie usuni臋te, bowiem zalegaj膮ca krew mo偶e spowodowa膰 zakrzepowe zapalenie 偶y艂.
Jest kilka metod usuwania 偶ylak贸w, kt贸re w wi臋kszo艣ci usuni臋te mog膮 by膰 bez pobytu w szpitalu.
OBLITERACJA 呕YLAK脫W - polega na wstrzykiwaniu w 偶ylaki lek贸w, kt贸re powoduj膮 zro艣ni臋cie si臋 艣cian uszkodzonej 偶y艂y. Po zabiegu zak艂adany jest opatrunek uciskowy, kt贸ry nosi si臋 4-8 dni. Metoda ta jest stosowana, gdy 偶ylak贸w jest ma艂o.
STRIPPING - metoda operacyjna, polegaj膮ca na naci臋ciu w okolicy pachwiny lub pod kolanem, przez kt贸re podwi膮zuje si臋 chor膮 偶y艂臋. Nast臋pnie nacina si臋 nog臋 w okolicy kostki i wprowadza si臋 stripper, kt贸rym usuwa si臋 偶y艂臋. Po zabiegu zak艂adany jest opatrunek uciskowy i trzeba zaraz chodzi膰 w czasie uzle偶nionym od zastosowanego znieczulenia.
KRIOCHIRURGIA - wprowadzenie do 偶y艂y specjalnej sondy, kt贸ra temperatur膮 -80°C zamyka 偶y艂臋. Zamro偶on膮 偶y艂臋 usuwa si臋 lub pozostawia. Po zabiegu mo偶na zaraz chodzi膰.
ZABIEG LASEROWY - nie wymaga wielu ci臋膰, nie usuwa si臋 chorej 偶y艂y, kt贸ra po zamkni臋ciu z czasem w艂贸knieje. Opatrunek uciskowy nosi sie przez 7 dni.
Jak zmniejszy膰 ryzyko powstania 偶ylak贸w?
Na 偶ylaki cz臋艣ciej choruj膮 kobiety, poniewa偶 sprzyjaj膮 temu typowe zaburzenia hormonalne wyst臋puj膮ce w okresie dojrzewania, przed miesi膮czk膮 i w okresie menopauzy. Stosowanie doustnych 艣rodk贸w antykoncepcyjnych oraz ci膮偶a r贸wnie偶 mog膮 mie膰 wp艂yw na powstanie 偶ylak贸w. R贸wnie偶 sk艂onno艣ci do 偶ylak贸w mo偶na oddziedziczy膰 po rodzicach. Je偶eli jedno z rodzic贸w ma 偶ylaki, to ryzyko wzrasta do 40%, a je偶eli obydwoje rodzice maj膮 偶ylaki, to ryzyko wzrasta do 90%. S艂abo艣膰 naczy艅 krwiono艣nych mo偶na oddziedziczy膰 r贸wnie偶 po dziadkach.
Profilaktyka
1. Zadbajmy o aktywno艣膰 w 偶yciu codziennym - spacery, jazda na rowerze, p艂ywanie, jogging.
2. Unikajmy d艂ugiego stania i siedzenia - co jaki艣 czas starajmy si臋 pochodzi膰, stawajmy na palcach. W czasie siedzenia unikajmy d艂ugiego trzymania n贸g nieruchomo w jednej pozycji. Nie zak艂adajmy nog臋 na nog臋. W czasie siedzenia nogi powinny by膰 zgi臋te pod k膮tem prostym.
3. Od czasu do czasu uno艣my nogi powy偶ej serca - praktycznie osi膮gniemy to przewa偶nie w czasie spania, podk艂adaj膮c co艣 pod nogi. W ci膮gu dnia opierajmy nogi na sprz臋tach do siedzenia oraz o biurko, pami臋taj膮c, 偶eby nie powodowa膰 uciskania na kraw臋dziach oraz mocnych przeprost贸w w kolanach.
4. Kobiety kiedy tylko mog膮, niech chodz膮 na p艂askim obcasie.
5. Unikajmy obcis艂ych spodni i skarpet.
6. Stosujmy masa偶e i unikajmy gor膮cych k膮pieli.
7. Utrzymujmy prawid艂ow膮 wag臋, bowiem nadwaga 藕le wp艂ywa na nasze naczynia krwiono艣ne.
pi膮tek, 28 stycznia 2022
Zawa艂 serca
Kobiece serce na niedokrwienie (zawa艂) reaguje inaczej ni偶 u m臋偶czyzn. Wiele Kobiet w czasie zawa艂u odczuwa tylko pieczenie lub ucisk w tzw. do艂ku , b贸l mi臋艣ni, og贸lne os艂abienie, zm臋czenie oraz wra偶enie bezw艂adno艣ci r膮k. Inne maj膮 trudno艣ci z oddychaniem lub nudno艣ci, kt贸re kojarz膮 si臋 z problemami uk艂adu pokarmowego. Silne b贸le odczuwane s膮 pod lew膮 lub praw膮 艂opatk膮. Nie nale偶y lekcewa偶y膰 takich dolegliwo艣ci, poniewa偶 w przypadku zawa艂u liczy si臋 ka偶da minuta.
Udar m贸zgu
Wi臋kszo艣膰 udar贸w spowodowana jest niedostatecznym ukrwieniem m贸zgu, tzw. udary niedokrwienne. Ich przyczyn膮 najcz臋艣ciej jest zablokowanie t臋tnicy m贸zgowej przez skrzep. Skrzep ten mo偶e powsta膰 w t臋tnicy m贸zgowej lub w innych naczyniach krwiono艣nych, np. w sercu. W cz臋艣ci m贸zgu, w kt贸rej przez d艂u偶szy czas nie dop艂ywa krew, dochodzi do uszkodzenia kom贸rek.
Udary krwotoczne (wylewy krwi do m贸zgu) wyst臋puj膮 rzadziej - ok.20%. Dochodzi do nich najcz臋艣ciej na wskutek p臋kni臋cia naczynia krwiono艣nego (wypadki - urazy g艂owy, nadci艣nienie, mia偶d偶yca, p臋kni臋cie t臋tniaka). Udar krwotoczny wymaga szybkiej operacji.
Pierwsze objawy cz臋sto s膮 niekojarzone z udarem m贸zgu: zawroty g艂owy, silny b贸l g艂owy, opadaj膮cy k膮cik ust, niewyra藕ne widzenie, uczucie niedow艂adu, s艂abo艣ci w jednej cz臋艣ci cia艂a, utrudnienia w m贸wieniu. Mog膮 to by膰 sygna艂y ostrzegawcze przed zbli偶aj膮cym si臋, 偶e udarem lub ju偶 do niego dosz艂o. Takie objawy po kilkunastu minutach lub kilku godzinach mog膮 min膮膰, jednak nie nale偶y tego lekcewa偶y膰, tylko trzeba natychmiast uda膰 si臋 do lekarza.
Udar mo偶e spowodowa膰 trwa艂膮 niepe艂nosprawno艣ci膮 (niedow艂ad ko艅czyn, a nawet po艂owy cia艂a, zaburzenie mowy) lub 艣mier膰.
Jedn膮 z przyczyn udaru jest odk艂adanie si臋 w t臋tnicach cholesterolu i wapnia, powoduje stwardnienie t臋tnic (staj膮 si臋 mniej elastyczne i zmniejsza si臋 ich 艣rednica przep艂ywu krwi). Zakrzepy i zatory cz臋sto spowodowane s膮 stylem 偶ycia: dieta bogata w t艂uszcze nasycone, t艂uszcze utwardzane i cukier, ma艂o ruchu, palenie papieros贸w i picie alkoholu, nieprawid艂owo leczon膮 lub nierozpoznan膮 cukrzyc臋.
Ten styl 偶ycia mo偶emy zmieni膰, gorzej jest z osobami choruj膮cymi na cukrzyc臋, a szczeg贸lniej gdy nie jest ona leczona. Nieleczona cukrzyca zwi臋ksza zagro偶enie udarem i innymi powa偶nymi zaburzeniami oraz chorobami. Szybkie i prawid艂owe leczenie cukrzycy mo偶e pom贸c unikn膮膰 wielu problem贸w zdrowotnych lub ich zminimalizowa膰.
Udar m贸zgu powinien by膰 leczony jak najszybciej w szpitalu. Pierwsza pomoc po udarze m贸zgu to podanie kropl贸wki, by膰 mo偶e trzeba b臋dzie pod艂膮czy膰 chorego do respiratora oraz zrobi膰 tomografi臋 komputerow膮 g艂owy. Nast臋pnie zostan膮 podane odpowiednie leki maj膮ce rozpu艣ci膰 skrzep krwi, im szybciej, tym lepiej, bo s膮 najbardziej skuteczne do ok. 3 - 4 godzin po udarze.
Dodatkowe badania podczas pobytu w szpitalu to: EKG, USG t臋tnic, RTG klatki piersiowej, badanie krwi, arteriografia t臋tnic, rezonans magnetyczny. Gdy zareagujemy zbyt p贸藕no, mo偶e doj艣膰 do niedotlenienia m贸zgu i nieodwracalnych zmian. Udar m贸zgu lewostronny lub prawostronny krwotoczny, mo偶e spowodowa膰 podj臋cia koniecznej operacji. Po przebytym udarze zalecana jest, a nawet konieczna rehabilitacja, terapia, pomoc psychologa, itd.
Pocenie si臋
Nocne poty spowodowane mog膮 by膰 cukrzyc膮, nadczynno艣ci膮 tarczycy, nowotworem, zaburzeniami uk艂adu nerwowego. Je偶eli tym objawom towarzysz膮 inne niepokoj膮ce sygna艂y, nale偶y uda膰 si臋 do lekarza. Zwykle nadmierne pocenie nie jest spowodowane powa偶nym problemem, ale lepiej skonsultowa膰 to z lekarzem.
Na nadmierne pocenie wp艂ywa picie zbyt du偶ej ilo艣ci alkoholu, herbaty, kawy. Nadmiar spo偶ywania cebuli, czosnku, mi臋sa, ser贸w powoduje, 偶e zapach potu jest bardziej intensywny i kwa艣ny.Pocenie cz臋sto spowodowane jest czynnikiem emocjonalnym i mo偶e dotyczy膰 ca艂ego cia艂a. Tu z pomoc膮 przychodz膮 tabletki zawieraj膮ce garbniki z pokrzywy, skrzypu polnego, sza艂wii, kt贸re powoduj膮 usuwanie p艂ynu produkowanego przez gruczo艂y potowe przez nerki razem z moczem. Dodatkowo tabletki zawieraj膮 melis臋, kt贸ra 艂agodzi zdenerwowanie. Wa偶ne jest, 偶eby przyjmowanie tabletek, nawet tych bez recepty skonsultowa膰 z lekarzem. Maj膮 one bowiem dzia艂anie moczop臋dne i moga wyp艂ukiwa膰 elektrolity z organizmu.
czwartek, 27 stycznia 2022
Dieta cud
Trzeba mie膰 zakodowane w pod艣wiadomo艣ci, 偶e owoce, warzywa, s艂odzone napoje (herbata, kawa, kompoty), wszelkiego rodzaju orzeszki, paluszki itp. zjedzone w wi臋kszych ilo艣ciach, to murowane dodatkowe kilogramy dla naszych n贸g, kr臋gos艂upa i samopoczucia psychicznego.
UWAGA !!! - na glutaminian sodu (E 621), kt贸ry jest obecny w produktach przetworzonych. Wzmacnia smak i zapach potraw, co sprawia, 偶e ch臋tnie si臋gamy po nast臋pne porcje jedzenia.
"Mniej 偶re膰" nie trzeba bardzo t艂umaczy膰, wystarczy normalnie je艣膰 (czyt. mniej je艣膰).
Teraz troch臋 szczeg贸艂贸w:
1. W ci膮gu doby spo偶ywamy przynajmniej 3 posi艂ki, najlepiej o jednakowych porach, ± 1 godzina. Dobry spos贸b na z艂agodzenie napadu g艂odu, to wypicie 15 minut przed posi艂kiem np. szklanki wody. Dobrze by艂oby 艣niadanie i kolacje roz艂o偶y膰 na dwie porcje (np. o 7.00 na 艣niadanie mamy 4 kanapki, z kt贸rych dwie zjadamy ok. 10.00 - tej). R贸wnie偶 obiad, je偶eli sk艂ada si臋 z dw贸ch da艅, jemy z 30 minutowa przerw膮, je偶eli mo偶emy sobie na to pozwoli膰. Praktycznie nie robimy dok艂adek, to co mamy na talerzu zjadamy i na tym koniec.
Posi艂ki jemy powoli w ciszy i spokoju delektuj膮c si臋 walorami smakowymi (nie ogl膮damy tv, nie s艂uchamy radia, nie czytamy - tylko skupiamy si臋 na jedzeniu). Jedz膮c powoli damy czas na przep艂yw informacji z 偶o艂膮dka do m贸zgu, 偶e ju偶 jeste艣my najedzeni. Bowiem wszystko to rozgrywa si臋 w g艂owie. Przek膮ski w bardzo ma艂ych ilo艣ciach nie zaszkodz膮, nawet o 23.00 mo偶emy posmakowa膰 tabliczk臋 czekolady lub jednego cukierka.
2. Na zakupy 偶ywno艣ciowe wybieramy si臋 najedzeni i kupujemy na bie偶膮ce spo偶ycie. Nie robimy zapas贸w, najlepiej gdyby po kolacji nie zosta艂o w domu nic dobrego do zjedzenia. Za to mo偶emy mie膰 偶ywno艣膰, kt贸rej nie bardzo lubimy i zjemy j膮 w tylko wtedy, gdy b臋dziemy naprawd臋 g艂odni.
3. Stopniowo zmniejszamy s艂odzenie, solenie zast臋puj膮c to zio艂ami np. herbata z mi臋t膮, sos z przyprawami itp. Z czasem nasz organizm si臋 przystosuj臋, 偶e nie b臋dziemy odczuwa膰 braku s艂odzenia. Tak samo b臋dzie z soleniem potraw.
4. Mamy ma艂o czasu na spacery? Wykorzystajmy to w czasie wykonywania naszych zada艅: na zakupy idziemy na pieszo, nie korzystamy z windy itp.
Jedz膮c za du偶o to tak jak zatankowanie 30 litr贸w paliwa samochodu z 20-to litrowym zbiornikiem. Dieta uboga w w臋glowodany 藕le wp艂ywa na Tw贸j m贸zg, co powoduje s艂absz膮 pami臋膰 i sprawno艣膰 intelektualn膮. Je偶eli jednak masz zamiar skutecznie odchudza膰 si臋 to musisz koniecznie wiedzie膰, 偶e w diecie bardzo wa偶ne s膮 nie tylko produkty niskokaloryczne, ale r贸wnie偶 o niskim indeksie glikemicznym.
Dieta po 50 roku 偶ycia oraz produkty potrzebne dla zdrowia
Najlepiej by艂oby roz艂o偶y膰 posi艂ek na 5 razy dziennie. Jedzmy produkty bogate w wap艅, na kt贸ry zapotrzebowanie wzrasta wraz z wiekiem. Jest on wa偶ny dla ko艣ci i z臋b贸w. Szukajmy go w produktach mlecznych, w wodach mineralnych i w tej z kranu, fasoli, jajach, jarmu偶u, orzechach, migda艂ach.
Przyspieszmy metabolizm jedz膮c du偶o warzyw. Dbaj膮c o zdrowie niezapominajmy o witaminie D - korzystajmy ze s艂o艅ca, a w miesi膮cach zimowych przyjmujmy preparaty z witamin膮 D.
Ograniczmy t艂uszcze zwierz臋ce, przestawiaj膮c si臋 na t艂uszcze ro艣linne: awokado i orzechy (uwaga na kaloryczno艣膰), oleje (rzepakowy, lniany, itp.).
Uwaga na owoce - poza tym, 偶e maj膮 witaminy i sk艂adniki mineralne, to pod wzgl臋dem zawarto艣ci cukru dor贸wnuj膮 s艂odyczom. Dlatego nie jedzmy ich za du偶o (100 - 150 g dziennie). Na wi臋cej mo偶emy sobie pozwoli膰 z czerwonymi grejpfrutami (obni偶aj膮 ci艣nienie i przyspieszaj膮 przemian臋 materii).
Zdarza si臋, ale w ma艂ym %, 偶e nadwaga zwi膮zana jest z chorobami. Niestety bardzo du偶o ludzi w ten spos贸b si臋 usprawiedliwia.
艣roda, 26 stycznia 2022
Brodawki
Brodawki wyst臋puj膮 na ca艂ym ciele, ale tylko wirusowe s膮 leczone, a pozosta艂e mo偶na usun膮膰. Usuwamy brodawki ze wzgl臋d贸w etetycznych lub gdy nam przeszkadzaj膮. Przyczyn膮 powstawania brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyj膮tkiem jest brodawka 艂ojotokowa, kt贸ra nie zalicza si臋 do tej grupy. Jest to zmian膮 nowotworowa, 艂agodna, z ma艂膮 mo偶liwo艣ci膮 do przekszta艂cenia si臋 w raka.
Znamych jest ok. 100 typ贸w brodawczaka ludzkiego, z kt贸rych wi臋kszo艣膰 nie jest gro藕na. Wyj膮tkiem s膮 te atakuj膮ce narz膮dy p艂ciowe, bo mog膮 spowodowa膰 rozw贸j raka, np. szyjki macicy (k艂ykciny ko艅czyste). Zaka偶enia mog膮 by膰 spowodowane kontaktem bezpo艣rednim z nosicielem wirusa, np. podaniem na przywitanie d艂oni lub przez kontakt po艣redni: dotykaj膮c przedmiot贸w, na kt贸rych mog艂y przetrwa膰 wirusy (klamki, r臋czniki, powierzchnie basenowe, w 艣rodkach komunikacji, itd.).Kontakt zdrowej sk贸ry z wirusem nie musi sko艅czy膰 si臋 infekcj膮. Natomiast gdy wirus trafi na uszkodzony nask贸rek, a uk艂ad immunologiczny jest os艂abiony, to wtedy mo偶e doj艣膰 di zara偶enia. Rozdrapywanie istniej膮cych kurzajek powoduje przeniesienie wirusa w inne miejsce. Od momentu zaka偶enia do pojawienia si臋 pierwszych zmian mo偶e up艂yn膮膰 nawet kilka miesi臋cy. W tym czasie osoba zara偶ona mo偶e zara偶a膰 innych.
Brodawki 艂ojotokowe przewa偶nie o kszta艂cie okr膮g艂ym, o kolorze jasnym lub ciemnym, s膮 twarde i sk贸ra na niej wysycha - taka naro艣l. Rozmiar takiej naro艣li przewa偶nie ma kilka milimetr贸w, czasami mog膮 by膰 kilkucentymetrowe. Rzadko wyst臋puj膮 brodawki o nieregularnym kszta艂cie i bardzo ciemne, kt贸re mog膮 nas niepokoi膰. Gdy jeste艣my posiadaczami brodawek, dobrze jest, by charakter zmian oceni艂 specjalista.
Brodawki 艂ojotokowe mog膮 rosn膮膰 i zmienia膰 barw臋. Najcz臋艣ciej nie s膮 gro藕ne, ale czasami s膮 dokuczliwe z powodu ich umiejscowienia. Te偶 jest wskazana wizyta u lekarza dermatologa, kt贸ry oceni, czy jest to brodawka 艂ojotokowa. Dermatolog mo偶e zaleci膰 pozostawienie zmiany na sk贸rze, je偶eli nam nie przeszkadza fizycznie estetycznie. Metody usuwania brodawek s膮 r贸偶ne: zamra偶anie ciek艂ym azotem (mo偶e pozosta膰 nie艂adna blizna), wypalenie laserem, usuwanie 艂y偶eczk膮 dermatologiczn膮.
Samodzielne usuwanie brodawek grozi stanem zapalnym i innymi powik艂aniami, np. rozsianie w inne miejsca (kurzajki). Brodawki, np. kurzajki mog膮 znikn膮膰 bez naszej ingerencji w ci膮gu roku od ich pojawienia si臋.
Do g贸ry馃敽
wtorek, 25 stycznia 2022
Grzybica
Drobnozarodnikowa - jest to bardzo zaka藕na grzybica, kt贸ra atakuje sk贸r臋 g艂owy, r贸wnie偶 sk贸r臋 nie ow艂osion膮 u dzieci. Objawy - na g艂owie w艂osy wygl膮daj膮 jak r贸wno obci臋te, otacza je szara b艂ona. Na sk贸rze nie ow艂osionej widoczne s膮 owalne ogniska zapalne z p臋cherzykami.
Obr臋bna pachwin - wyst臋puje na udach, u m臋偶czyzn najcz臋艣ciej na sk贸rze przylegaj膮cej do moszny. Objawy - ogniska zapalne z naciekiem na obwodzie i wieloma p臋cherzykami, grudkami i strupkami.
Grzybica paznokci - cz臋sto jest nast臋pstwem grzybicy mi臋dzy palcowej. Objawy - paznokcie s膮 偶贸艂te lub sine, 艂ami膮 si臋, rogowaciej膮 i tworz膮 si臋 w nich bruzdy.
Pochwy i sromu - wyst臋puje u kobiet z obni偶on膮 odporno艣ci膮, po stosowaniu antybiotyk贸w i w czasie ci膮偶y. Objawy - 艣wi膮d i pieczenie sromu, g臋ste serowate up艂awy, bia艂awe naloty w przedsionku pochwy i w pochwie. Zaczerwieniona i rozpulchniona b艂ona 艣luzowa.
Sk贸ry nie ow艂osionej - choroba cz臋sto przywo偶ona z wakacji, kt贸ra przenoszona jest z r臋cznik贸w, materacy i le偶ak贸w na nasz膮 sk贸r臋. Objawy - ogniska zapalne z p臋cherzykami (najcz臋艣ciej na nogach i brzuchu). Rzadziej wyst臋puj膮ce objawy to: okr膮g艂e przebarwienia sk贸ry (zwykle bia艂e lub sinawe).
Strzyg膮ca - atakuje ow艂osion膮 sk贸re g艂owy, sk贸r臋 nie ows艂osion膮 i paznokcie. Zaka偶enie nast臋puje od drugiego cz艂owieka lub zwierz臋cia. Wyr贸偶niamy tu grzybic臋 g艂臋bok膮 i powierzchniow膮. G艂臋boka - objawy: zapalne guzki pokryte strupkami, wypadanie w艂os贸w na zaka偶onej sk贸rze. Mo偶e pozostawia膰 艣lady w postaci blizn. Najcz臋艣ciej nara偶one s膮 dzieci i m臋偶czy藕ni (przewa偶nie na brodzie). Powierzchniowa - objawy: a/ sk贸ra ow艂osiona - ogniska zapalne pomi臋dzy w艂osami, 艂uszcz膮ce si臋, w艂osy u艂amane tu偶 nad powierzchni膮 sk贸ry, odczuwalny 艣wi膮d, b/ sk贸ra nie ow艂osiona - ogniska zapalne z nasilonym stanem zapalnym na obwodzie i wyst臋puj膮ce liczne p臋cherzyki ze strupkami.
Grzybica st贸p:
a/ mi臋dzypalcowa - objawy: p臋kaj膮ce p臋cherzyki, odwarstwianie nask贸rka, g艂臋bokie p臋kni臋cia, silny 艣wi膮d,
b/ potnicowa - objawy: zaczerwieniona sk贸ra z licznymi p臋cherzykami, drobne nad偶erki,
c/ z艂uszczaj膮ca - objawy: zaczerwieniona sk贸ra, kt贸ra intensywnie si臋 艂uszczy.
Jak zmniejszy膰 ryzyko zaka偶enia si臋 grzybic膮?
Staraj si臋 nosi膰 przewiewne buty i bawe艂niane skarpetki. Id膮c na basen, pla偶臋, pomost zak艂adaj swoje klapki basenowe. Nigdy nie siadaj bezpo艣rednio na le偶aku z wypo偶yczalni - k艂ad藕 sw贸j r臋cznik na p艂贸tno le偶aka i zapami臋taj kt贸r膮 stron膮 go po艂o偶y艂e艣. Najlepiej po ka偶dym u偶yciu r臋cznika na le偶aku z wypo偶yczalni wypierz go w najwy偶szej temperaturze. Nigdy nie po偶yczaj komu艣 lub od kogo艣 przedmiot贸w osobistych (grzebienia, r臋cznika, pumeksu, myd艂a, szczoteczki do z臋b贸w i r膮k, przybor贸w do manicure, ubra艅, but贸w itp.).
Grzybica jamy ustnej jest trudna do wyleczenia choroba, wywo艂uje j膮 dro偶d偶ak Candida albicans. Na b艂onach 艣luzowych Candida wyst臋puje u ok. 75% ludzi, ale nie wszyscy choruj膮. Dopiero, gdy spadanie odporno艣膰 mo偶e zatakowa膰 gard艂o i przew贸d pokarmowy: dwunastnic臋, jelito cienkie i grube oraz odbytnic臋, 偶o艂膮dek. Grzyb Candida mo偶e powodowa膰 agresj臋, bezp艂odno艣膰, depresj臋, fobi臋, stany l臋kowe.
Grzybica jamy ustnej - objawy:
- bia艂y nalot na j臋zyku i podniebieniu, kt贸ry mo偶e zaatakowa膰 gard艂o i prze艂yk,
- owrzodzenia, pieczenie oraz b贸l w obr臋bie zmienionej chorobowo b艂ony 艣luzowej,
- nad偶erki, bolesne p臋kni臋cia w k膮cikach ust (zajady),
- u os贸b nosz膮cych protezy z臋bowe pojawia si臋 rumie艅 dzi膮s艂owy.
Czynniki zwi臋kszaj膮ce ryzyko zachorowania:
- niedostateczna higiena jamy ustnej i zmniejszona ilo艣膰 wydzielanej 艣liny,
- spo偶ywanie du偶ej ilo艣ci cukr贸w i cukrzyca,
- antybiotyki, sterydy, hormony, chemioterapia i radioterapia,
- niedob贸r 偶elaza, niedob贸r kwasu foliowego,
- zaburzenia hormonalne i wiek,
- mikrouszkodzenia b艂ony 艣luzowej i zmiany w sk艂adzie mikroflory,
- przewlek艂e stany zapalne b艂ony 艣luzowej jamy ustnej,
- palenie papieros贸w i nadu偶ywanie alkoholu.
Grzybica jamy ustnej u niemowl膮t wyst臋puje na b艂onie 艣luzowej w postaci bia艂o-szarego nalotu, tzw. ple艣niawki. Grzybic臋 jamy ustnej leczy si臋 miejscowo - ma艣ciami i p艂ynami przeciwgrzybiczymi. Przed podaniem lek贸w powinien by膰 wykonany antymykogram. Je艣li leczenie miejscowe nie przynosi efektu, w艂膮cza si臋 leki doustne. By nie nast膮pi艂y nawroty, leczenie nale偶y bezwzgl臋dnie kontynuowa膰 przez co najmniej dwa tygodnie po ust膮pieniu objaw贸w. Leczenie grzybicy jamy ustnej mo偶e by膰 uci膮偶liwe i d艂ugotrwa艂e, ale nie nale偶y z niego rezygnowa膰, bo zaniedbana kandydoza mo偶e doprowadzi膰 do infekcji og贸lnoustrojowej.
Dieta w czasie leczenia grzybicy jamy ustnej, z kt贸rej nale偶y wykluczy膰:- wszystkie s艂odycze, owoce, alkohol, produkty bogate w dro偶d偶e. Gdy pojawi膮 si臋 objawy grzybicy trzeba uda膰 si臋 do lekarza. Opr贸cz antybiotyku nale偶y te偶 stosowa膰 probiotyki, kt贸re przywroc膮 prawid艂ow膮 flor臋 bakteryjn膮 w jelitach.
Grzyb Candida mo偶e powodowa膰: bezp艂odno艣膰, depresj臋, fobi臋, agresj臋, koszmary nocne i zaniki pami臋ci.
poniedzia艂ek, 24 stycznia 2022
Katar
Pierwszym odcinkiem dr贸g oddechowych odgrywaj膮cym bardzo wa偶n膮 rol臋 w procesie oddychania jest nos. Ogrzewa, oczyszcza i nawil偶a wdychane powietrze atmosferyczne. Doros艂y cz艂owiek wytwarza ka偶dego dnia oko艂o p贸艂 litra 艣luzu w nosie, kt贸ry wy艂apuje zanieczyszczenia z wdychanego powietrza m.in.: bakterie i wirusy. Rz臋ski nab艂onka nosa przepychaj膮 ten 艣luz do przewodu pokarmowego.
Co kilka godzin, pewne struktury nosa nape艂niaj膮 si臋 krwi膮 - dochodzi do obrz臋ku b艂ony 艣luzowej i zamyka si臋 raz jedna, raz druga jama nosa. Jest to "cykl nosowy" przekierowuj膮cy przep艂yw powietrza naprzemiennie - raz jedn膮, raz drug膮 stron膮 jamy nosa (trwa ok. 5 godzin). Zapewnia to niezb臋dny czas na regeneracj臋 nab艂onka oddechowego. Dlatego czasami mamy wra偶enie, 偶e oddychamy raz jedn膮, raz drug膮 dziurk膮 nosow膮.Bardzo cz臋sto przezi臋bieniu i grypie towarzyszy stan zapalny b艂on 艣luzowych nosa - katar. 艢rodki 艂agodz膮ce ten nieprzyjemny stan w postaci aerozolu, kropelek, tabletek nie mog膮 by膰 stosowane d艂u偶ej ni偶 przez 5 - 7 dni. D艂u偶sze stosowanie mo偶e spowodowa膰 wt贸rny nie偶yt nosa. Przed u偶yciem nale偶y dok艂adnie przeczyta膰 specyfikacj臋 leku. Poniewa偶 niekt贸re z nich mog膮 stwarza膰 dodatkowe zagro偶enie dla os贸b choruj膮cych na przewlek艂e choroby dr贸g oddechowych, serca oraz na nadci艣nienie.
Opr贸cz 艣rodk贸w farmakologicznych mo偶na stosowa膰 inhalacje z olejk贸w eukaliptusowych, mi臋ty pieprzowej i lawendy. Takie inhalacje udra偶niaj膮 nos i zmniejszaj膮 b贸le g艂owy.
Najcz臋stsze przyczyny kataru to:
alergia, infekcje wirusowe i bakteryjne, katar polekowy, zmiany hormonalne. Infekcja wirusowa przenoszona jest drog膮 kropelkow膮 (kichanie) oraz przez bezpo艣redni kontakt z chorym. Infekcja bakteryjna mo偶e by膰 spowodowana przewlek艂ym zapaleniem zatok (katar zatokowy), kt贸remu towarzyszy b贸l g艂owy, a wydzielina jest g臋sta o 偶贸艂to-zielonym kolorze. W katarze alergicznym (sezonowym) mamy do czynienia w czasie pylenia ro艣lin od wiosny do jesieni. Objawy nasilaj膮 si臋 rano i wieczorem. Deszczowa pogoda 艂agodzi te objawy. Opr贸cz tego sezonowego nie偶ytu nosa mo偶emy cierpie膰 r贸wnie偶 na ca艂oroczny alergiczny katar, kt贸ry spowodowany jest przez roztocza, zarodniki grzyb贸w. Polekowy nie偶yt nosa spowodowany jest lekami miejscowo obkurczaj膮cymi naczynia krwiono艣ne. D艂ugie stosowanie tych lek贸w wysusza b艂ony 艣luzowe nasila uczucie zatkania nosa. To powoduje cz臋ste si臋ganie po te leki, wr臋cz nadu偶ywamy je i tworzy si臋 b艂臋dne ko艂o. Bez pomocy lekarza ci臋偶ko b臋dzie nam przerwa膰 ten spos贸b leczenia, kt贸ry mo偶e doprowadzi膰 do gorszych zmian. Zmiany hormonalne r贸wnie偶 mog膮 by膰 przyczyn膮 kataru, przewa偶nie dotycz膮 kobiet w ci膮偶y, kt贸ry mija po porodzie. Opr贸cz w/w przyczyn, nie偶yt nosa mo偶e by膰 spowodowany nadwra偶liwo艣ci膮 na zmiany temperatury, skrzywienie przegrody nosowej, cia艂o obce w nosie, kt贸rego nie nale偶y usuwa膰 samemu.
Katar zwyk艂y czy sienny?
Nie jest 艂atwo stwierdzi膰 czy mamy do czynienia z katarem zwyk艂ym czy z siennym. Kichanie, obfita wydzielina, utrudnione oddychanie, oraz kaszel wyst臋puje przy alergicznym i wirusowym nie偶ycie dr贸g oddechowych.
Jakie s膮 r贸偶nice?
Zwyk艂y katar pojawia si臋 stopniowo i trwa kr贸cej oraz cz臋sto wyst臋puje z gor膮czk膮. Wydzielina jest g臋艣ciejsza i nieprzejrzysta. Zaczerwienione i 艂zawi膮ce oczy zdarzaj膮 si臋 sporadycznie. Katar sienny pojawia si臋 nagle (leje si臋 nam z nosa) i przebiega bez gor膮czki. Wydzielina jest wodnista i klarowana. Oczy s膮 przewa偶nie zawsze zaczerwienione i 艂zawi膮. Katar sienny wywo艂any jest przez py艂ki, dlatego w deszczowe dni czujemy si臋 lepiej. Najwi臋ksze st臋偶enie py艂k贸w w powietrzu wyst臋puje rano, wtedy wyst臋puj膮 najd艂u偶sze serie kicha艅, po kt贸rych nast臋puje wodnisty wyciek i zatkanie nosa. Katar sienny wymaga leczenia, poniewa偶 nieleczony mo偶e spowodowa膰 astm臋.
Og贸lne metody leczenia i 艂agodzenia dolegliwo艣ci zwi膮zane z nie 偶ytem nosa
Najwa偶niejsza i najskuteczniejsza metoda to ta zalecona przez lekarza, kt贸ry zaleci nam odpowiednie leki i leczenie. Pami臋tajmy, 偶eby nie przed艂u偶a膰 stosowania kropli i spray贸w z xylo- oraz oksymetazolin膮 (stosowa膰 maksymalnie przez 7 dni), bowiem mo偶emy narazi膰 si臋 na polekowy nie偶yt nosa.
Uwaga! leki sterydowe stosowane donosowo rozpylamy na boczn膮 艣ciank臋 nosa by unikn膮膰 perforacji przegrody nosowej. Przed zastosowaniem lek贸w nale偶y przeczyta膰 dok艂dnie instrukcj臋 stosowania ich. W pomieszczeniu utrzymujmy temperatur臋 20 - 22°C, w czasie snu 18 - 20°C oraz dbajmy o w艂a艣ciw膮 wilgotno艣膰 (40 - 60%). Cz臋sto wietrzymy mieszkanie i nie palimy tytoniu oraz unikamy biernego palenia. U ma艂ych dzieci i niemowl膮t oczyszczamy dok艂adnie nos z wydzielin. Sp艂ywaj膮cy katar na 艣cianki gard艂a powoduje b贸l, kaszel oraz mo偶e by膰 przyczyn膮 powa偶niejszych infekcji.
Pami臋tajmy o regeneracji nask贸rka nosa, kt贸ry w czasie nie偶ytu jest podra偶niony i uszkodzony. W tym celu stosujmy ma艣ci 艂agodz膮ce i zarazem inhaluj膮ce, np. ma艣膰 rumiankowa. Na p臋kni臋cia i strupki w nosie dost臋pne s膮 odpowiednie ma艣ci i 偶ele. Przy uczuciu sucho艣ci stosujmy izotoniczny roztw贸r wody morskiej lub preparaty nat艂uszczaj膮ce 艣luz贸wk臋. Nie偶yt nosa mo偶e by膰 przyczyn膮 k艂opot贸w ze s艂uchem. Nos jest po艂膮czony z przewodami s艂uchowymi - tr膮bkami Eustachiusza i s膮 nara偶one na obrz臋k spowodowany katarem. Dlatego w艂a艣nie katarowi cz臋sto towarzysz膮 szumy uszne oraz uczucie ucisku w uszach. Niemowl臋ta oddychaj膮 g艂贸wnie przez nos, dlatego im katar szczeg贸lnie dokucza. Doros艂y oddycha dwa razy rzadziej ni偶 dziecko.
Kolory kataru - co oznaczaj膮?
Kolor zielony kataru nie 艣wiadczy o obecno艣ci w nim bakterii, mo偶e wskazywa膰 na obecno艣膰 kom贸rek odporno艣ciowych.
Katar 偶贸艂ty czy zielony nie jest wskazaniem do tego, by poda膰 zaraz antybiotyki. Dopiero wiele innych objaw贸w, mo偶e 艣wiadczy膰 o infekcji bakteryjnej i wtedy konieczne jest leczenie antybiotykiem. Stan zapalny b艂ony 艣luzowej nosa i zatok przynosowych jest wywo艂any g艂贸wnie przez wirusy - 95% infekcji, a bardzo rzadko przez bakterie. Infekcja wirusowa objawia si臋 obrz臋kiem b艂ony 艣luzowej oraz blokad膮 oddechow膮 nosa. Nast臋pnie pojawia si臋 wydzielina, pocz膮tkowo wodnista, potem o charakterze 艣luzowym i ropnym. Mo偶e pojawi膰 si臋 kaszel spowodowany podra偶nieniem gard艂a przez sp艂ywaj膮c膮 po jego tylnej 艣ciance wydzielin臋 z nosa lub mo偶e pojawi膰 si臋 infekcja gard艂a. W skrajnych przypadkach mo偶e doj艣膰 do zapalenia uszu, oskrzeli lub p艂uc.
niedziela, 23 stycznia 2022
Kaszel
Czy powinni艣my uda膰 si臋 do lekarza?
W wi臋kszo艣ci przypadk贸w przezi臋bienie, kaszel, katar przechodzi bez wi臋kszych powik艂a艅 po zastosowaniu rad farmaceuty lub wykorzystuj膮c w艂asn膮 posiadan膮 wiedz臋. Jednak osoby starsze, osoby cierpi膮ce na choroby przewlek艂e, ma艂e dzieci powinny zg艂osi膰 si臋 do lekarza.
Je偶eli temperatura utrzymuj臋 si臋 powy偶ej 3 dni lub inne objawy przezi臋bienia utrzymuj膮 oko艂o tygodnia, to wtedy te偶 udajemy si臋 do lekarza. Post臋pujemy tak, poniewa偶 objawy podobne do przezi臋bienia towarzysz膮 innym chorobom: pocz膮tkowe zapalenie zatok, angina.
Zapalenie zatok
powoduje b贸l w miejscach zatok (pod lub nad oczami, czo艂o, okolice nosa). Angina objawia si臋 obrz臋kiem szyi i jej b贸lem oraz wyst臋puj膮 trudno艣ci przy po艂ykaniu. Obie te choroby wymagaj膮 przewa偶nie leczenia antybiotykami.
Grypa
Inne dodatkowe objawy to: b贸l gard艂a, kaszel, wodnisty katar, chrypka, zm臋czenie, og贸lne rozbicie. Nale偶y natychmiast uda膰 si臋 do lekarza. Po zastosowaniu zleconego leczenia, popraw臋 odczujemy przewa偶nie po trzech dniach. Temperatur臋 nale偶y obni偶a膰 (ch艂odny prysznic, ch艂odne ok艂ady na czo艂o lub ca艂ego cia艂a mokrym ch艂odnym prze艣cierad艂em). Temperatura przekraczaj膮ca 39°C jest nie korzystna dla naszego organizmu.
Powy偶ej 42°C jest ju偶 du偶ym zagro偶eniem dla 偶ycia i nawet u doros艂ych grozi niszczeniem struktury kom贸rek nerwowych m贸zgu. W wi臋kszo艣ci przypadk贸w grypy pe艂ne wyzdrowienie nast臋puje w ci膮gu dw贸ch tygodni od chwili wyst膮pienia pierwszych objaw贸w choroby.
Grypa czy przezi臋bienie?
Przewa偶nie s膮 to adenowirusy, koronawirusy i rinowirusy, kt贸re mog膮 by膰 unieszkodliwione przez naturalne mechanizmy organizmu. Jednak kiedy nasz uk艂ad immunologiczny jest os艂abiony nast臋puje zaka偶enie. Na infekcj臋 wirusow膮 nie ma radykalnych lekarstw, leczy si臋 jedynie ewentualne powik艂ania.
Infekcja wirusowa mo偶e objawia膰 si臋 w postaci suchego kaszlu, drapaniem w gardle, zatkaniem nosa, z kt贸rego wydziela si臋 obfita wydzielina. Oczy nam 艂zawi膮 i s膮 zaczerwienione, gor膮czkujemy - m贸wimy wtedy, 偶e si臋 przezi臋bili艣my. Objawy te nie s膮 gro藕ne, ale nie mo偶na ich zlekcewa偶y膰, bo mog膮 spowodowa膰 powa偶niejsze choroby. Jednak przezi臋bienie jest tylko nazw膮 potoczn膮 choroby wirusowej, lekkiej postaci grypy.
Jak rozpozna膰 czy to przezi臋bienie?
Je偶eli w pocz膮tkowej fazie wyst臋puje gorsze samopoczucie, drapanie w gardle, w nosie, a p贸藕niej w rozci膮gni臋tym czasie pojawia si臋 katar, b贸l gard艂a i podwy偶szona temperatura - to jeste艣my przezi臋bieni.
Przy grypie wszystkie objawy (wysoka gor膮czka, b贸le mi臋艣ni i staw贸w, og贸lne rozbicie) wyst臋puj膮 nagle prawie w jednym czasie. Takie przezi臋bienie leczymy objawowo, a metod takiego leczenia jest wiele. S膮 to metody tradycyjne oraz metody wspomagane 艣rodkami farmaceutycznymi. W przypadku podwy偶szonej temperatury i og贸lnych b贸lach mi臋艣ni podajemy 艣rodki farmakologiczne. Przy przezi臋bienich, stanach gor膮czkowych i grypie mo偶emy stosowa膰 zio艂a przeciwgor膮czkowe. Zio艂a te powoduj膮 pocenie si臋 naszego organizmu, co sprzyja obni偶eniu gor膮czki. Takie dzia艂anie maj膮 odwary z suszonych malin, napar z kwiatu lipowego i kwiatu z dzikiego bzu. Sprzyjaj膮 r贸wnie偶 wydalaniu wraz z moczem i potam substancji toksycznych.
Podczas silnej gor膮czki nie nale偶y przyjmowa膰 sta艂ych pokarm贸w, zalecane jest jedzenie lekkostrawne. Nie nale偶y podawa膰 bia艂ka zwierz臋cego (mleko, mi臋so, sery, jajka), poniewa偶 powoduj膮 wzrost ciep艂oty cia艂a. Nale偶y pi膰 du偶膮 ilo艣膰 p艂yn贸w, najlepiej sok贸w ze 艣wie偶ych owoc贸w lub jarzyn. Dobre s膮 r贸wnie偶 soki przygotowane przez nas wcze艣niej (letnie przetwory) z czarnej porzeczki, malin, czarnego bzu do kt贸rych mo偶emy doda膰 miodu. Mo偶emy podawa膰 jeszcze herbat臋 z miodem i cytryn膮, wod臋 z miodem, 偶urawin臋 i zio艂owe mieszanki przeciwgor膮czkowe.
Jak zmniejszy膰 ryzyko przezi臋bienia?
1. Dbajmy o nasz system odporno艣ciowy poprzez 膰wiczenia, trening, gry sportowe, sporty rekreacyjne (p艂ywanie, jazda na rowerze, a dla strqaszych d艂ugie spacery). Je偶eli nie mamy bardzo czasu i ochoty na te zaj臋cia, to przynajmniej wykorzystajmy zaj臋cia sytuacyjne (na bliskie zakupy na pieszo, zamiast windy schody itp.).
2. Unikajmy przebywania z osobami ju偶 chorymi.
3. Myjmy dok艂adnie r臋ce, poniewa偶 wirus utrzymuje si臋 ok. 4 godzin.
4. Od偶ywiamy si臋 odpowiednio: warzywa, owoce zawieraj膮ce du偶o witaminy C, uzupe艂niamy p艂yny (soki, herbatki, woda).
B贸l mi臋艣ni
Mo偶e by膰 spowodowany wysi艂kiem fizycznym lub chorob膮. Zbudowane g艂贸wnie z tkanki mi臋艣niowej stanowi膮 podstawowy element ruchu. Cz艂owiek ma ok. 400 mi臋艣ni szkieletowych o r贸偶nym kszta艂cie i wielko艣ci. Mi臋艣nie wykonuj膮 prac臋 mechaniczn膮, wytwarzaj膮 ciep艂o, u艂atwiaj膮 kr膮偶enie krwi.
Mi臋艣nie maj膮 r贸偶ne nazwy w zale偶no艣ci od pracy, jak膮 wykonuj膮: zginacze, prostowniki, przywodziciele, odwodziciele, nawracaj膮ce i odwracaj膮ce. Przy intensywnej pracy i ma艂ej ilo艣ci dostarczonego do organizmu tlenu, dochodzi do nadprodukcji kwasu mlekowego oraz do mikrouszkodze艅 mi臋艣ni.
B贸le mi臋艣niowe powstaj膮ce w wyniku obci膮偶enia, nieprawid艂owej postawy, zm臋czenia, nie wymagaj膮 jaki艣 specjalistycznych terapii. Wystarczy odpoczynek, zmiana pozycji, masa偶e, 膰wiczenia odpr臋偶aj膮ce, 艣rodki przeciwb贸lowe, kompresy i ma艣cie rozgrzewaj膮ce, k膮piel.
Jest wiele chor贸b, kt贸rym towarzyszy b贸l mi臋艣ni (grypa, angina, odkleszczowe zapalenie m贸zgu, borelioza, itp.). I w tych przypadkach musimy ju偶 korzysta膰 z pomocy specjalist贸w.
sobota, 22 stycznia 2022
B贸l kr臋gos艂upa
B贸le kr臋gos艂upa i mi臋艣ni szkieletowych odczuwa ok. 40% doros艂ych Polak贸w. Wg specjalist贸w wi臋kszo艣膰 z nas unikn臋艂aby operacji, gdyby艣my systematycznie si臋 gimnastkowali i przestrzegali podstawowych zasad, np. w czasie podnoszenia ci臋偶ar贸w. Gwa艂towny skr臋t tu艂owia, pochylenie si臋, podnoszenie ci臋偶ar贸w powoduje cz臋sto nag艂y b贸l plec贸w. B贸l jest tak silny, 偶e nie mo偶emy zrobi膰 偶adnych ruch贸w. To mo偶e oznacza膰 wypadni臋cie dysku (dyskopatia) - przemieszczony dysk uciska nerwy rdzenia kr臋gowego. Rwa kulszowa - ostry b贸l obejmuj膮cy plecy, biodro, po艣ladek i tyln膮 cz臋艣膰 nogi spowodowany uciskiem nerwu kulszowego przez przesuni臋ty dysk. Gdy pojawi si臋 nag艂y, ostry b贸l plec贸w "lumbago", po艂贸偶 si臋 p艂asko na plecach. Czasem b贸l ust臋puje w pozycji bocznej. W przypadku rwy kulszowej k艂adziemy si臋 na brzuchu z r臋kami wyci膮gni臋tymi wzd艂u偶 tu艂owia. Zastosujmy ma艣ci przeciwb贸lowe o dzia艂aniu przeciwzapalnym oraz ciep艂e ok艂ady. Po zmniejszeniu si臋 b贸lu, a zw艂aszcza przy lumbago, zacznijmy delikatnie 膰wiczy膰 (ostro偶ne zginanie i prostowanie nogi - mo偶na to robi膰 w nape艂nionej do po艂owy wannie ciep艂膮 wod膮 ). Niekt贸rzy zalecaj膮 najpierw kr贸tki, ale kilka razy 10 - 15 minutowy zimny ok艂ad w miejsce b贸lu.
B贸l kr臋gos艂upa mo偶na z艂agodzi膰 lekami przeciwb贸lowymi i przeciwzapalnymi oraz stosuj膮c pod okiem specjalist贸w r贸偶ne zabiegi (akupunktura, akupresura, fizjoterapia, kinezyterapia). Czasami niezb臋dny jest zabieg operacyjny, ale najpierw trzeba spr贸bowa膰 艂agodniejszych metod. Je偶eli b贸l nie ust臋puje po up艂ywie doby, nale偶y uda膰 si臋 do lekarza, kt贸ry powinien zleci膰 zdj臋cie RTG, tomografi臋 lub rezonans magnetyczny. Po tych badaniach ortopeda i fizjoterapeuta dobior膮 odpowiednie 膰wiczenia. Naucz膮 jak prawid艂owo wykonywa膰 gimnastyk臋, kt贸ra nam nie zaszkodzi, a mo偶e uchroni膰 nas przed operacj膮.
Kr臋gos艂up nie odpoczywa, nawet gdy le偶ymy na wznak, to obci膮偶enie dolnego odcinka kr臋gos艂upa wynosi ok. 25kg. W pozycji na boku wzrasta do 75kg, a gdy stoimy wyprostowani, si艂a oddzia艂ywania na kr臋gos艂up wynosi ok. 100kg. W czasie schylania si臋 pod czas podnoszenia nawet lekkiego przedmiotu, ta warto艣膰 wzrasta do 250kg. Gdy siedzimy zgarbieni bez podparcia, to kr臋gi d藕wigaj膮 ok. 275kg.
Leczenie i zapobieganie b贸li kr臋gos艂upa
Dolny odcinek kr臋gos艂upa d藕wiga ci臋偶ar ca艂ego tu艂owia, dlatego jego kr臋gi s膮 masywniejsze od szyjnych. Mimo to odczuwamy b贸l, nawet gdy lekarz nie stwierdzi艂 powa偶nych uszkodze艅. W takim przypadku spr贸bujmy sami zadba膰 o nas kr臋gos艂up. Dbajmy, aby w czasie snu nasz kr臋gos艂up utrzymywa艂 lini臋 prost膮 (dobry materac i stela偶). Po przebudzeniu nie wstaj od razu, a tym bardziej gwa艂townie, lepiej jest lekko poprzeci膮ga膰 si臋 przez chwil臋. Podnosz膮c przedmioty, nie schylaj si臋, nie zginaj kr臋gos艂upa, tylko kucnij i podno艣 si臋 z wyprostowanym kr臋gos艂upem. Nios膮c zakupy, rozk艂adaj ci臋偶ar na dwie r臋ce i unikajmy d藕wigania na d艂u偶sze odleg艂o艣ci, bo nawet obci膮偶enie 5 kilogramami, to ju偶 du偶y wysi艂ek dla naszych staw贸w i kr臋gos艂upa. Sied藕 prawid艂owo na dobrze dobranym sprz臋cie - pracuj膮c przy biurku, co 20 - 30 minut wsta艅 na chwilk臋 i poruszaj si臋. Pami臋taj o monitorze na wysoko艣ci oczu, stopach opartych na ziemi, plecach przylegaj膮cych do oparcia (pozycja wyprostowana). Po pracy przy biurku id藕 na spacer lub po艂贸偶 si臋.
Relaks w ciep艂ych wodach termalnych korzystnie wp艂ywa na b贸le plec贸w. Mo偶na zrobi膰 sobie k膮piel solankow膮 w wannie. Je偶eli p艂ywamy to unikajmy stylu "偶abka", a je偶eli nie umiemy p艂ywa膰 to wykonujmy w wodzie lekkie p贸艂przysiady. Ruszajmy si臋 kiedy b贸l kr臋gos艂upa ust膮pi, wskazany nied艂ugi spacer z kijkami, ale dynamiczny z pokonywaniem niewielkich wzniesie艅. Dzi臋ki aktywno艣ci fizycznej mi臋艣nie i kr膮偶ki mi臋dzykr臋gowe zostan膮 odpowiednio ukrwione i dobrze zaopatrzone w sk艂adniki od偶ywcze - stany zapalne cz臋sto s膮 nast臋pstwem ich niedoboru. Ciep艂y lub zimny ok艂ad - ciep艂y ok艂ad np. termfor, gdy przynosi ulg臋, mo偶e wskazywa膰 na napi臋ciowy b贸l plec贸w. Ok艂ady stosujemy przez ok. 30 minut i tyle samo czasu nale偶y odczeka膰 przed wyj艣ciem na dw贸r. Zimny ok艂ad - je偶eli nam pomaga, mo偶e to oznacza膰 stan zapalny. Ok艂ady 偶elowe lub z lodu stusujmy kilka razy dziennie przez 15 minut, pami臋taj膮c, 偶eby nie przyk艂ada膰 ich bezpo艣rednio na sk贸r臋 (zagro偶enie odmro偶eniem). Rozlu藕nij mi臋艣nie - po艂贸偶 si臋 na pod艂odze na plecach, zegnij nogi w kolanach i stopy oprzyj o pod艂o偶e. Po kilku minutach mo偶na zmieni膰 pozycj臋, k艂ad膮c 艂ydki na brzegu krzes艂a, kanapy, 艂贸偶ka. Wa偶ne jest, 偶eby odcinek krzy偶owy przylega艂 do pod艂o偶a i postarajmy si臋 przez 5 - 10 sekund przycisn膮膰 kr臋gos艂up do pod艂ogi i powt贸rzmy to kilka razy. Nast臋pnie maj膮c zgi臋te kolana i stopy oparte o pod艂og臋, przechylajmy kolana raz w lewo i raz w prawo. W trakcie tych 膰wicze艅 nie powinno czu膰 si臋 b贸lu.
Masa偶 - uciskanie bol膮cych plec贸w okr臋偶nymi ruchami zmniejsza b贸l i poprawia samopoczucie. Mo偶na te偶 lekko odci膮ga膰 sk贸r臋 nad bol膮cym miejscem. Pomaga przy b贸lach napi臋ciowych i przy niewielkich przesuni臋ciach kr臋g贸w, kt贸re mog膮 uciska膰 nerwy. 艢rodek przeciw b贸lowy - b贸l daje zna膰, 偶e dzieje si臋 co艣 niedobrego i odruchowo si臋gamy po preparaty (tabletki, ma艣ci, 偶ele)przeciwb贸lowe.
Je偶eli nie mamy innych niepokoj膮cych objaw贸w (zawroty g艂owy, wysoka gor膮czka, dr臋twienie ko艅czyn), to takie zachowanie jest wskazane. W innych przypadach nale偶y uda膰 si臋 do specjalisty.
Inne metody leczenia
Galwanizacja (elektroterapia) - polega na przep艂ywie pr膮du sta艂ego mi臋dzy elektrodami umieszczonymi na ciele chorego. Dzia艂a przeciwb贸lowo, rozlu藕niaj膮co i przeciwzapalnie. Laser - dzia艂a przeciwb贸lowo, przyspiesza renegreacj臋 tkanek oraz dostarcza im energii, kt贸ra wspomaga leczenie stan贸w zapalnych. Pole magnetyczne - polepsza ukrwienie tkanek, do kt贸rych dociera wi臋cej tlenu i substancji od偶ywczych. Terapia manualna - patrz masa偶.
Alergia
Katar sienny (alergiczny nie偶yt nosa) wyst臋puje w postaci wodnistej, po prostu leje si臋 nagle z nosa. Osoba, kt贸ra podejrzewa katar sienny lub ma inne objawy wskazuj膮ce na alergi臋, powinna uda膰 si臋 do lekarza. Lekarz powinien wykona膰 testy sk贸rne, kt贸re pozwol膮 ustali膰 konkretny alergen. R贸wnie偶 mo偶e wykona膰 donosowe pr贸by prowokacyjne, wprowadzaj膮c bezpo艣rednio alergen do nosa. Medycyna ma spos贸b na wyleczenie alergii, jest to metoda immunoterapii. Podstawa terapii to ustalenie przeciwcia艂 IgE. Leczenie polega na podawaniu wzrastaj膮cych dawek szczepionki zawieraj膮cej alergeny. Zamiast szczepionek mo偶na przyjmowa膰 nowoczesne szczepionki formie tabletek stosowanej pod j臋zyk, kt贸re ulegaj膮 szybkiemu rozpuszczeniu. Pierwsza dawka musi by膰 podana pod nadzorem lekarza. Leczenie powinno si臋 rozpocz膮膰 ok. 4 miesi臋cy przed pyleniem. Alergia wziewna musi by膰 leczona, bo mo偶e doprowadzi膰 do astmy oskrzelowej. W celu z艂agodzenia objaw贸w alergii mo偶na sezonowo zastosowa膰 kortykosterydy wziewne. Dora藕nie mo偶na stosowa膰 dost臋pne bez recepty doustne 艣rodki przeciwhistaminowe, np. Zyrtec oraz krople do nosa i oczu. Mo偶na te偶 stosowa膰 wod臋 morsk膮 w celu wyp艂ukania z nosa alergenu.
Domowe sposoby na zmniejszenie kontaktu z alergenem: mieszkanie wietrzymy po zmroku lub w dzie艅 w czasie opadu deszczu, zmywamy cz臋sto pod艂ogi, unikajmy wyk艂adzin dywanowych i dywan贸w. W czasie jazdy samochodem nie otwieramy okien, nosimy okulary, cz臋sto pierzmy ubrania i po艣ciel. Myjmy cz臋sto twarz, r臋ce i sp艂ukujmy w艂osy, szczeg贸lnie po spacerze. Je偶eli musimy odkurza膰, to stosujmy specjalne odkurzacze wyposa偶one w odpowiednie filtry i nowoczesne rozwi膮zania techniczne. Wiedz膮c na co jeste艣my uczuleni 艂atwiej b臋dzie nam broni膰 si臋 przed skutkami alergen贸w. Cz臋sto jeste艣my uczuleni na sier艣膰 naszych pupil贸w.
Alergia to odbiegaj膮ca od normy, przesadna reakcja naszego uk艂adu odporno艣ciowego. W skrajnych przypadkach mo偶e by膰 zagro偶eniem dla 偶ycia. Mo偶e ujawni膰 si臋 w ka偶dym wieku i wg bada艅 cierpi na ni膮 ok. 25% spo艂ecze艅stwa.
pi膮tek, 21 stycznia 2022
B贸l i inne objawy pomagaj膮 ustali膰 ich przyczyn臋
Kiedy w organi藕mie zaczyna si臋 co艣 z艂ego dzia膰, to przewa偶nie ostrzega nas pojawiaj膮cym si臋 b贸lem. Podane tu wyja艣nienia s膮 tylko przypuszczalnymi przyczynami. Je偶eli pojawi膮 si臋 takie objawy, nale偶y zasi臋gn膮膰 jak najszybciej porady u lekarza.
1. Oczy艁zawienie i sw臋dzenie - zapalenie spoj贸wek lub t臋cz贸wek. Zamglone widzenie w kolorach t臋czy - jaskra. Widzenie b艂ysk贸w lub czarna przys艂ona - odklejenie si臋 siatk贸wki. Nagle powsta艂y zez - zaburzenia ukrwienia ga艂ki ocznej lub pora偶enie mi臋艣ni ocznych.
2. B贸l uszu - mo偶e oznacza膰 zapalenie ucha 艣rodkowego, zapalenie przewodu s艂uchowego, schorzenia jamy ustnej lub choroby krtani.
3. Chrypka - mo偶liwe schorzenie krtani i strun g艂osowych spowodowane np. nikotyn膮, alkoholem itp. Pora偶enie nerw贸w zwi膮zane z schorzeniami klatki piersiowej. Je偶eli chrypka trwa d艂u偶ej ni偶 dwa tygodnie, nale偶y uda膰 si臋 do lekarza.
4. B贸le za mostkiem - mog膮 by膰 spowodowane chorobami serca lub prze艂yku. Uczucie k艂ucia, ucisku i b贸le poni偶ej lewego barku oraz promieniuj膮ce do lewego ramienia mog膮 oznacza膰 zaburzenia przep艂ywu krwi przez naczynia wie艅cowe serca. Silny b贸l i og贸lny niepok贸j mo偶e by膰 oznak膮 zawa艂u. Nale偶y wezwa膰 pogotowie.
5. Badanie piersi - kobiety powy偶ej 25 roku 偶ycia powinny sprawdza膰 sobie stan swoich piersi. Wyra藕na r贸偶nica w wielko艣ci sutk贸w, wyciek z brodawek, namacalne guzki wymagaj膮 natychmiastowej wizyty u lekarza.
6. B贸l w prawym nadbrzuszu - mog膮 by膰 spowodowane wrzodami dwunastnicy, kamieniami nerkowymi, zapaleniem op艂ucnej, chorobami p臋cherzyka lub w膮troby.
7. B贸l w prawym podbrzuszu - mo偶e by膰 to oznaka zapalenia 艣lepej kiszki, kt贸remu towarzysz膮 nudno艣ci mog膮ce powodowa膰 wymioty. R贸wnie偶 mo偶e to by膰 problem zwi膮zany z kamieniami nerkowymi, a u kobiet z jajnikami i jajowodami.
8. B贸l w 艣rodkowej cz臋艣ci podbrzusza - mo偶e powodowa膰 choroba p臋cherza moczowego, macicy, zapalenie wyrostka robaczkowego (艣lepa kiszka), zapalenie otrzewnej. Natomiast pieczenie przy oddawaniu moczu oraz cz臋ste jego wydalanie mo偶e oznacza膰 zapalenie p臋cherza moczowego lub zaka偶enie dr贸g moczowych.
9. Biegunka - mo偶e by膰 spowodowane zatruciem pokarmowym lub zapaleniem jelit. W najgorszym przypadku mo偶e to oznacza膰 chorob臋 nowotworow膮 jelit. Krwawienie w czasie wydalania stolca mo偶e oznacza膰 czerwonk臋. B贸le odbytnicy, 艣wi膮d, krwawienia wyst臋puj膮 r贸wnie偶 przy chorobie hemoroidowej, egzemie oraz przy robaczycy i raka jelita grubego.
10. Nieregularna miesi膮czka, krwawienie po wsp贸艂偶yciu oraz w okresie klimaterium. 艢wi膮d narz膮d贸w rodnych i krwawe up艂awy - mog膮 oznacza膰 raka kobiecych narz膮d贸w rodnych.
11. B贸l w 艂ydkach - spowodowany mo偶e by膰 zaburzeniami ukrwienia ko艅czyn dolnych.
12. B贸l i obrz臋k st贸p - p艂askostopie, stopa ko艣lawa, szpotawa oraz "ko艅ska" stopa. Natomiast obrz臋k st贸p mo偶e oznacza膰 chorob臋 nerek, zaburzenia kr膮偶enia i pracy serca.
13. B贸l g艂owy - silne b贸le g艂owy mog膮 by膰 oznak膮 nadci艣nienia, zwyrodnienia lub uszkodzenia kr臋gos艂upa szyjnego. Alkoholizm i na艂ogi (tyto艅, u偶ywki, narkotyki) te偶 powoduj膮 silne b贸le g艂owy.
14. B贸l twarzy, czo艂a - sugeruje zapalenie zatok bocznych nosa, stan zapalny korzeni z臋bowych.
15. B贸l szyi i w trakcie po艂ykania - schorzenia prze艂yku i krtani, zapalenie migda艂k贸w.
16. Kaszel - je偶eli trwa d艂u偶ej ni偶 4 tygodnie nale偶y uda膰 si臋 do lekarza. Przyczyn膮 mo偶e by膰 zapalenie oskrzeli, gru藕lica, a w skrajnych przypadkach spowodowany mo偶e by膰 rakiem p艂uc.
17. Duszno艣ci - astma, schorzenia p艂uc, niewydolno艣膰 serca.
18. B贸l w klatce piersiowej - wrzody 偶o艂膮dka, zapalenie p臋cherzyka 偶贸艂ciowego, zapalenie nerw贸w, schorzenia osierdzia lub op艂ucnej. Czasami przyczyn膮 mo偶e by膰 nowotw贸r.
19. B贸le w okolicach kr臋gos艂upa - schorzenia rdzenia kr臋gowego i kr臋gos艂upa, choroby nerek, rak jelita, choroby kobiece.
20. B贸le w lewym nadbrzuszu - wrzody 偶o艂膮dka, kamica nerkowa, schorzenia trzustki, zawa艂 serca, zapalenie op艂ucnej.
21. B贸le w lewym podbrzuszu - problemy z jelitem grubym, kamienie nerkowe i moczowodu. B贸le u kobiet mog膮 oznacza膰 chorob臋 jajnik贸w i jajowod贸w.
22. B贸le w g贸rnym 艣r贸dbrzuszu - choroby dwunastnicy i 偶o艂膮dka (wrzody), serca, trzustki, w膮troby, p臋cherzyka 偶贸艂ciowego i dr贸g 偶贸艂ciowych oraz choroby prze艂yku.
23. B贸le w ca艂ej jamie brzusznej - przewlek艂e zapalenie wyrostka robaczkowego, zara偶enie paso偶ytami (owsica, glistnica, b膮blowica, toksokaroza), zrosty i kurcze jelit.
24. B贸l przy oddawaniu moczu, oddawanie kropelkowe moczu, cz臋stomocz, bolesne zatrzymanie moczu - 艂agodne guzy, prostata
25. B贸l j膮der - kamienie w moczowodzie, zapalenie nadj膮drzy
26. B贸le w kolanie i stawie biodrowym - stany zapalne, zmiany zwyrodniniowe staw贸w, nieprawid艂owa budowa st贸p.
27. Sw臋dzenie sk贸ry, 艣wi膮d, wysypka - uczulenia, uk膮szenia owad贸w, przeszuszona sk贸ra, dra偶ni膮ce ubrania, przemro偶ona sk贸ra, wysoka temperatura. Cukrzyca, dna moczanowa, choroby w膮troby, niedoczynno艣膰 i nadczynno艣膰 tarczycy. Uczulenia, grzybice i inne choroby sk贸ry. Sw臋dzenie mo偶e r贸wnie偶 by膰 spowodowane przez nowotwory: jajnika, prostaty, p艂uc oraz narz膮d贸w w uk艂adzie pokarmowym. Mo偶e oznacza膰 obecno艣膰 paso偶yt贸w w organizmie, np. tasiemca czy glisty ludzkiej.
czwartek, 20 stycznia 2022
Zdrowie jest najwa偶niejsze
Zdrowie jest najwa偶niejsze w 偶yciu cz艂owieka. Brak zdrowia zabiera rado艣膰 偶ycia ka偶demu bez wzgl臋du na status pochodzenia czy stan zamo偶no艣ci. Praca lub brak pracy, ci膮g艂a gonitwa, problemy dnia codziennego powoduj膮 stres, kt贸ry r贸wnie偶 sprzyja chorobom. Z艂a dieta, siedz膮cy tryb 偶ycia, na艂ogi, badania zdrowotne tylko na potrzeby pracy lub gdy zaczyna nam co艣 dolega膰. Konsumpcyjny tryb 偶ycia, lenistwo i sport w wersji kanapowo-telewizyjno-komputerowej, sprzyja rozwijaniu si臋 r贸偶nym schorzeniom. Wystarczy odrobina wysi艂ku, 偶eby poprawi膰 og贸lny stan naszego organizmu.
Dieta ilo艣ciowa i jako艣ciowa, spacery, jazda na rowerze, p艂ywanie, grzybobranie, w臋dkowanie, czas na sen i odpoczynek, rzucenie lub zmniejszenie za偶ywania u偶ywek. Ruch na 艣wie偶ym powietrzu, przebywanie w towarzystwie ludzi 偶yczliwych, pogodnych i nie narzekaj膮cych ci膮gle na wszystko. Korzystajmy z ulubionych rozrywek i leniuchujmy kiedy mamy na to ochot臋. To tylko kilka sposob贸w na dobre samopoczucie. Nie spos贸b wymieni膰 wszystkich, bowiem ka偶dy z nas ma swoje ulubione metody.Dlaczego we krwi pojawia si臋 cukier? Pomiar glikemii- czy to cukrzyca?
Cukier we krwi pojawia si臋 z dw贸ch g艂贸wnych 藕r贸de艂: 1. W臋glowodany pochodz膮ce z 偶ywno艣ci , kt贸ra ma du偶y wp艂yw na poziom cukru we krwi. Dla...
-
NAWIGACJA 馃憠 Astygmatyzm Jaskra Korekcja wzroku Kr贸tkowzroczno艣膰 (kr贸tkowidz) Nadwzroczno艣膰 (dalekowidz) Starczowzroc...
-
Cukier we krwi pojawia si臋 z dw贸ch g艂贸wnych 藕r贸de艂: 1. W臋glowodany pochodz膮ce z 偶ywno艣ci , kt贸ra ma du偶y wp艂yw na poziom cukru we krwi. Dla...
-
Zio艂a i przyprawy mog膮 pomaga膰 przy problemach z podwy偶szonym poziomie krwi. Jak podaj膮 badania zio艂o i przyprawa z kozieradki mo偶e obni偶y...