Strony

niedziela, 30 stycznia 2022

呕ylaki

偶ylaki

呕ylaki opr贸cz z艂ego wygl膮du n贸g, powoduj膮 r贸wnie偶 problemy zdrowotne. G艂贸wn膮 przyczyn膮 偶ylak贸w s膮 uszkodzone zastawki w 偶y艂ach. Czysta, natleniona krew pompowana jest przez serce do r贸偶nych narz膮d贸w. W pozycji stoj膮cej bez wysi艂ku dociera do naszych st贸p, ale z powrotem ma ju偶 pod g贸rk臋. W tej powrotnej drodze pomagaj膮 jej zastawki (takie zawory), kt贸re otwieraj膮 si臋, gdy krew p艂ynie do g贸ry i zamykaj膮 si臋, gdy krew pr贸buje opa艣膰.

Gdy te zastawki s膮 niesprawne, krew cofa si臋 i w pewnych odcinkach 偶y艂 gromadzi si臋. Uszkodzenia tych zastawek u kobiet cz臋sto dochodzi w czasie ci膮偶y. Powoduje to wzrost ci艣nienia, co przyczynia si臋 do poszerzenia 偶y艂, powstanie miejscowych wypuk艂o艣ci, kt贸re czasami p臋kaj膮 - to s膮 w艂a艣nie 偶ylaki. Gdy na nogach pojawi膮 si臋 niebieskie guzki, oznacza to ju偶 zaawansowan膮 chorob臋. Zanim si臋 pojawi膮, otrzymujemy r贸偶ne sygna艂y ostrzegawcze: obrz臋ki st贸p, uczucie ci臋偶ko艣ci n贸g, skurcze nocne 艂ydek itp.
Je偶eli zauwa偶ymy takie dolegliwo艣ci, to udajmy si臋 do lekarza. W pocz膮tkowej fazie (kiedy nie wida膰 zgrubie艅) mo偶na zapobiec powstaniu 偶ylak贸w. W tej pocz膮tkowej fazie choroby wystarczy zmiana trybu 偶ycia na aktywny oraz leczenie prefencyjne (kuracja farmakologiczna, terapia uciskowa - banda偶e, opaski, rajstopy lub po艅czochy obciskaj膮ce).
Je偶eli w por臋 nie rozpoczniemy leczenia, problem b臋dzie narasta膰. 呕ylaki zaczn膮 bole膰, obrz臋ki nie b臋d膮 ust臋powa膰, sk贸ra na nodze stanie si臋 cie艅sza, zacznie si臋 艂uszczy膰 i p臋ka膰. W tym stadium 偶ylaki mog膮 by膰 tylko chirurgicznie usuni臋te, bowiem zalegaj膮ca krew mo偶e spowodowa膰 zakrzepowe zapalenie 偶y艂.
Jest kilka metod usuwania 偶ylak贸w, kt贸re w wi臋kszo艣ci usuni臋te mog膮 by膰 bez pobytu w szpitalu.
OBLITERACJA 呕YLAK脫W - polega na wstrzykiwaniu w 偶ylaki lek贸w, kt贸re powoduj膮 zro艣ni臋cie si臋 艣cian uszkodzonej 偶y艂y. Po zabiegu zak艂adany jest opatrunek uciskowy, kt贸ry nosi si臋 4-8 dni. Metoda ta jest stosowana, gdy 偶ylak贸w jest ma艂o.
STRIPPING - metoda operacyjna, polegaj膮ca na naci臋ciu w okolicy pachwiny lub pod kolanem, przez kt贸re podwi膮zuje si臋 chor膮 偶y艂臋. Nast臋pnie nacina si臋 nog臋 w okolicy kostki i wprowadza si臋 stripper, kt贸rym usuwa si臋 偶y艂臋. Po zabiegu zak艂adany jest opatrunek uciskowy i trzeba zaraz chodzi膰 w czasie uzle偶nionym od zastosowanego znieczulenia.
KRIOCHIRURGIA - wprowadzenie do 偶y艂y specjalnej sondy, kt贸ra temperatur膮 -80°C zamyka 偶y艂臋. Zamro偶on膮 偶y艂臋 usuwa si臋 lub pozostawia. Po zabiegu mo偶na zaraz chodzi膰.
ZABIEG LASEROWY - nie wymaga wielu ci臋膰, nie usuwa si臋 chorej 偶y艂y, kt贸ra po zamkni臋ciu z czasem w艂贸knieje. Opatrunek uciskowy nosi sie przez 7 dni.
Jak zmniejszy膰 ryzyko powstania 偶ylak贸w?
Na 偶ylaki cz臋艣ciej choruj膮 kobiety, poniewa偶 sprzyjaj膮 temu typowe zaburzenia hormonalne wyst臋puj膮ce w okresie dojrzewania, przed miesi膮czk膮 i w okresie menopauzy. Stosowanie doustnych 艣rodk贸w antykoncepcyjnych oraz ci膮偶a r贸wnie偶 mog膮 mie膰 wp艂yw na powstanie 偶ylak贸w. R贸wnie偶 sk艂onno艣ci do 偶ylak贸w mo偶na oddziedziczy膰 po rodzicach. Je偶eli jedno z rodzic贸w ma 偶ylaki, to ryzyko wzrasta do 40%, a je偶eli obydwoje rodzice maj膮 偶ylaki, to ryzyko wzrasta do 90%. S艂abo艣膰 naczy艅 krwiono艣nych mo偶na oddziedziczy膰 r贸wnie偶 po dziadkach.
Profilaktyka
1. Zadbajmy o aktywno艣膰 w 偶yciu codziennym - spacery, jazda na rowerze, p艂ywanie, jogging.
2. Unikajmy d艂ugiego stania i siedzenia - co jaki艣 czas starajmy si臋 pochodzi膰, stawajmy na palcach. W czasie siedzenia unikajmy d艂ugiego trzymania n贸g nieruchomo w jednej pozycji. Nie zak艂adajmy nog臋 na nog臋. W czasie siedzenia nogi powinny by膰 zgi臋te pod k膮tem prostym.
3. Od czasu do czasu uno艣my nogi powy偶ej serca - praktycznie osi膮gniemy to przewa偶nie w czasie spania, podk艂adaj膮c co艣 pod nogi. W ci膮gu dnia opierajmy nogi na sprz臋tach do siedzenia oraz o biurko, pami臋taj膮c, 偶eby nie powodowa膰 uciskania na kraw臋dziach oraz mocnych przeprost贸w w kolanach.
4. Kobiety kiedy tylko mog膮, niech chodz膮 na p艂askim obcasie.
5. Unikajmy obcis艂ych spodni i skarpet.
6. Stosujmy masa偶e i unikajmy gor膮cych k膮pieli.
7. Utrzymujmy prawid艂ow膮 wag臋, bowiem nadwaga 藕le wp艂ywa na nasze naczynia krwiono艣ne.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

Dlaczego we krwi pojawia si臋 cukier? Pomiar glikemii- czy to cukrzyca?

Cukier we krwi pojawia si臋 z dw贸ch g艂贸wnych 藕r贸de艂: 1. W臋glowodany pochodz膮ce z 偶ywno艣ci , kt贸ra ma du偶y wp艂yw na poziom cukru we krwi. Dla...